لودر سایت
سوالات پایان ترم حقوق مدنی 6 عقود معین قسمت الف با پاسخ صحرا فرهنگ خردمند دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه

جی‌اس‌ام، یک اختصار پذیرفته‌شده برای استاندارد سیستم بین المللی ارتباطات همراه محسوب میشود که در اصل از عبارتی فرانسوی گرفته شده است و همانند HICAP، Mobiletex GPRS و PALM از محبوبترین و رایجترین استانداردهای تلفن همراه در سراسر دنیا به شمار میرود

GSM چیست؟

جی‌اس‌ام، یک اختصار پذیرفته‌شده برای استاندارد “سیستم بین المللی ارتباطات همراه” محسوب میشود که در اصل از عبارتی فرانسوی گرفته شده است و همانند HICAP، Mobiletex GPRS و PALM از محبوبترین و رایجترین استانداردهای تلفن همراه در سراسر دنیا به شمار میرود.
این استاندارد در حال حاضر توسط بیش از ۲ میلیارد نفر در ۲۱۲ کشور استفاده می‌شود که در نوع خود یک رقم باورنکردنی است و باعث می‌شود تا کاربران با استفاده از قابلیت Roaming یا امکان حضور همزمان در دو نقطه‌ی متفاوت ارتباطی، بتوانند از گوشی همراه خود در هر شهر و کشوری استفاده کنند. این استاندارد با نمونه‌های مشابه قبلی خود تفاوتهایی عمده دارد و از جمله‌ی آنها می‌توان به کیفیت دیجیتالی برقراری مکالمات با تلفن همراه اشاره کرد که به عبارتی یک سیستم نسل دوم تلفن همراه تلقی می‌شود.
این واقعیت، موید آن است که ارتباطات داده‌یی به وسیله‌ی جی‌اس‌ام، برای استفاده در پروژه‌ی مشترک نسل سوم گوشی‌های همراه نیز کاربرد خواهد داشت.
از دیدگاه اکثر مصرف کنندگان و کاربران، مزیت اصلی و عمده‌ی GSM در افزایش کیفیت برقراری تماسهای تلفنی و همچنین کاهش نرخ مکالمات و نیز سرویسهای جانبی مثل پیام کوتاه یا SMS است.
همچنین از دید اپراتورهای شبکه، مزیت و برتری این استاندارد، امکان به کارگیری لوازم و تجهیزات جانبی گوشی‌های همراه با مارکهای مختلف در یک مجموعه است چرا که طراحی باز این استاندارد به عملکرد چندوجهی ارتباطی کاربر کمک می‌کند.
همزمان با گسترش و تولید نسخه‌های جدیدی از این استاندارد، همخوانی و کارآیی مناسب با گوشی‌های اوریجینال و استانداردهای قدیمی‌تر GSM نیز حفظ شده است برای مثال قابلیتهای ارسال داده به شکل بسته‌یی در نسخه‌ی ۹۷ جی اس ام نیز به مجموعه‌ی امکانات قبلی اضافه شده و از ابزارهای GPRS یا سرویس رادیوی عمومی همراه استفاده نموده است. سرعت ارسال و انتقال بالاتر داده‌ها نیز همراه با تکنولوژی جدید EDGE یا نسخه‌ی آزمایشی بسته‌ی سرعت انتقال داده‌ی افزایش یافته برای GSM در ۹۹ امین تولید این استاندارد برای کاربران ارایه شده است.

تاریخچه‌ی GSM
گسترش گوشی‌های سلولی تلفن همراه در اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی در اروپا، رو به زوال نهاد. عدم وجود استانداردسازی‌های تکنولوژیکی، سران اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای اروپایی را در سال ۱۹۸۲ با هدف توسعه‌ی یک استاندارد واحد برای گوشی‌های همراه که در سراسر قاره، قابل استفاده باشد، وادار ساخت تا به ساخت گروه ویژه‌ی تلفن همراه (GSM) مبادرت ورزند.
نخستین شبکه‌ی استاندارد جی‌اس‌ام نیز در سال ۱۹۸۸ و در فنلاند افتتاح شد. در سال ۱۹۸۹، مسوولیت مدیریت استاندارد به موسسه‌ی استانداردهای ارتباطات سیار اروپا (ETSI) واگذار شد و فاز نخست راه‌اندازی شبکه‌های GSM در سراسر قاره نیز به سال ۱۹۹۰ بهره‌برداری شد.
در پایان سال ۱۹۹۳، بالغ بر یک میلیون کاربر از طریق ۷۰ سرویس دهنده در ۴۸ کشور از سرویسهای در سراسر اروپا از سرویسهای جی‌اس‌ام استفاده می‌کردند.

مفهومی به اسم سیم کارت را معرفی کرد که امکان تحرک مشترکین را بوجود آورد.

صدا و دیتا را پشتیبانی می کند.

کیفیت انتقال آن خوب است.

امکان کنترل دسترسی و تصدیق هویت از طریق سیم کارت و PIN NUMBER فراهم می کند.

قابلیت اعتماد و مفهوم Hand Over را به خوبی فراهم می کند.

بهره وری فرکانسی بالایی دارد

چون سلولهای کوچکی دارد تعداد مشترکین بیشتری را پشتیبانی می کند.

انتظاراتی که GSM برآورده نکرده است:

تمی تواند از شروع تا پایان یک ارتباط را رمز کند. تشعشعات رادیویی دارد.(انتشار موج بصورت ضربه ای است) ۱/۴ پهنای باند سیستم ISDN را فراهم می کند.

می توان حرکت افراد را داخل شبکه تعقیب کرد. امکان دسترسی به داده های خصوصی افراد وجود دازد شبکه GSM بطور کلی از بخض های زیر تشکیل شده است.

معماری شبکه GSM:

MS(MOBILE STATION) از دو بخش ۱- TE(TERMINAL EQUIPEMENT)

2-MT(MOBILE TERMINATION)

PLMN(PUBLIC LAND SWITCHED NETWORK)واسطه رادیویی موبایل با شبکه زمینی است.

TRANSMITED NETWORK(شبکه گذر): برای ارتباط با شبکه های دیگر نظیر ISDN‌و PSTN و غیره است.

سرویس هایی که GSM ارایه می کند:

سرویس مکمل

سرویس راه دور(TELE SERVICES)

سرویس حامل

الف)سرویس مکمل:سرویس هایی که در GSM وجود نداشته و به تدریج به آن افزوده شده است.

FORWARD کردن مکالکه

در انتظار نگه داشتن مکالمه

CLOSED USER GROUP

ADVICE OF CHARGE

AUTOMATIC CALL BACK

اطلاع دادن مشترک مقدار هزینه باقیمانده و مقدار هزینه مصرف شده .

ب) سرویس حامل:

سرویس های حاملی که در GSM وجود دازد عبارتند از:

 

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

 

FileHub ID : Sellu-291448


فروشگاه ساز فایل و همکاری در فروش سل یو

نویسنده پست: مدیرفایل هاب

FileHub search engine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موبایلتو شارژ کن