لودر سایت
  • دانلودگزارش کارآموزی نیروگاه نکا ۷۰ ص
  • نام فایل : گزارش کارآموزی نیروگاه نکا ۷۰ ص

   فرمت : .doc

   تعداد صفحه/اسلاید : ۵۵

   حجم : ۴۸ مگابایت

   پیشگفتار
   مطالبی که در این گزارش بیان شده گوشه‌ای بسیار کوچک از قسمتهای مختلف نیروگاه عظیم نکاء می‌باشد. که سعی کرده‌ام عمده موارد مهم و کاربردی که در یک نگاه و بطور مختصر مورد نیاز خواهد شد را بیان کنم.
   در جزوه حاضر سیکل نیروگاه و نقشه‌هایی جامعیت داشته و خلاصه‌ای از قسمتهای اصلی نیروگاه که نقش کلیدی در کاربری این صنعت مادر را دارا می‌باشند، تا حد امکان توضیح داده‌ام.
   واجب است از تمام مسئولین نیروگاه، متخصصین قسمت معاونت مهندسی و قسمت آموزش که امکان این مهم را فراهم ساختند کمال سپاس و قدردانی ابراز نمایم.
   مقدمه
   انسان همواره برای رفاه زندگی خود در تکاپو بوده و هست. ابتدا نیروی ماهیچه‌ای را امتحان کرد که با کهولت سن رفته رفته فرسایش می‌یافت.
   سپس انرژی باد و در کنار آن از انرژی پتانسیل آب استفاده نمود. با گذشت زمان دید بازتری پیدا کرد که باعث درک انرژی بخار شد. استفاده از انواع انرژی همچون: انرژی شیمیایی، جزر و مد دریاها، انرژی هیدرولیکی، هسته‌ای و بالاخره انرژی نورانی خورشید را نیز آموخت که همه در خدمت پیشرفت و تکامل انسان می‌باشند. در این میان بهترین نوع انرژی باید دارای خصوصیات کاملی باشد.
   انرژی الکتریکی یکی از بهترین فرم‌های انرژی می‌باشد زیرا :
   توزیع و انتقال آن به راحتی و بطور مطمئن صورت می‌گیرد ( انتقال انرژی الکتریکی از طریق خطوط نیرو در مقایسه با حمل سوخت با وسایل نقلیه. )
   دستگاههای متنوعی را می‌توان با آن بکار انداخت.
   راندمان انرژی الکتریکی در تبدیل به انرژی‌های دیگر بالاست ( راندمان یک بخاری الکتریکی % ۱۰۰ می‌باشد درصورتیکه راندمان یک بخاری نفتی % ۵۰ است. )
   استفاده از آن هیچگونه آلودگی برای محیط زیست بوجود نمی آورد.
   برای تأمین انرژی الکتریکی از تبدیل فرمهای دیگر انرژی موجود در طبیعت استفاده می‌شود که در حال حاضر متداول‌ترین آن تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی است که با استفاده از سوخت فسیلی ( سوخت مایع، گاز، ذغال‌سنگ ) در نیروگاههای بخاری و یا گازی صورت می‌گیرد که با توجه به راندمان بالاتر نیروگاههای بخاری نسبت به گازی قسمت عمده تأمین برق بعهده این نیروگاههاست. در نیروگاههای بخاری سوخت فسیلی در کوره (بویلر)می‌سوزد و انرژی شیمیایی بین پیوندهای خود را به صورت حرارت به آب می‌دهد و آن را به بخار تبدیل می‌کند. بخار حاصل در توربین به انرژی مکانیکی تغییر شکل می‌دهد که با گرداندن ژنراتور انرژی الکتریکی بدست می‌آید. بنابراین فرم تغییر انرژی در نیروگاههای بخاری بصورت زیر است :
   انرژی الکتریکی انرژی مکانیکی انرژی گرمایی انرژی شیمیایی
   بدیهی است که در این تبدیل انرژی مقداری تلفات وجود دارد که با بهبود طراحیها و پیشرفت تکنولوژی سعی می‌شود مقدار آن کم و حداکثر راندمان ممکن بدست می آید، بطوریکه راندمان نیروگاههای بخاری از ۲۰ % در نیروگاههی قدیمی به حدود ۴۲ % در نیروگاههای مدرن امروزی افزایش یافته است.
   حال که مقدمه‌ای بر انرژی، علت مصرف انرژی الکتریکی و خلاصه‌ای از کار در نیروگاههای بخاری بیان شد، نظری اجمالی بر روند تولید برق در ایران و تاریخچه نیروگاه حرارتی شهید سلیمی نکاء داشته سپس به توضیح در مورد قسمتهای اصلی نیروگاه نکاء خواهیم پرداخت.
   نیروگاه شهید سلیمی نکاء
   صنعت برق در ایران بصورت نیروگاههای دیزلی کوچک شبکه‌های توزیع محدود در برخی از شهرهای بزرگ مانند تهران، تبریز و اصفهان در اواخر قرن سیزدهم ( هـ . ش ) و توسط سرمایه‌داران بخش خصوصی آغاز گردید. در اوایل دهه ۱۳۴۰ وزارت نیرو شرکتهای برق منطقه‌ای و سازمان آب و برق خوزستان تشکیل و کشور به ۱۲ منطقه تقسیم شد و بدنبال آن در سال ۱۳۴۸ وزارت نیرو اقدام به تأسیس شرکت توانیر ( شرکت تولید و انتقال نیروی برق ایران ) نمود.
   ظرفیت کل نیروگاههای حرارتی شرکت توانیر به هنگام تأسیس برابر ۴۱۵ مگاوات و در سال ۱۳۶۵ با بهره‌گیری از ۲۴ نیروگاه و ۱۳۹ واحد توربین ** به بیش از ۹۳۳۲ مگا وات رسید.
   نیروگاه شهید سلیمی نکاء بعنوان یکی از مهمترین سرمایه‌های ملی و از بزرگترین نیروگاههای کشور متشکل از دو بخش مستقل بخاری و گازی در ساحل دریای خزر و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرستان نکا قرار دارد.
   قدرت نامی این نیروگاه ۲۰۳۵ مگا وات می‌باشد که از چهار واحد ۴۴۰ مگا واتی بخار و دو واحد ۱۳۷۱۵ مگاواتی گاز حاصل می‌شود.
   سوخت اصلی واحدهای بخاری، گاز و سوخت کمکی آنها مازوت و سوخت اصلی واحدهای گازی، گاز و سوخت کمکی آنها گازوئیل است.
   قرارداد احداث واحدهای بخاری در تاریخ ۸/۶/۱۳۵۴ بین وزارت نیرو و کنسرسیومی متشکل از سه شرکت آلمانی به اسامی بی . بی . سی، بابکوک، بیلفینکر منعقد و متعاقب آن عملیات احداث شروع گردید. اولین واحد در تاریخ ۲/۷/۱۳۸۵ و پس از آن به فاصله تقریبی هر شش ماه، یک واحد وارد مدار شده است.
   نصب واحدهای گازی پس از خرید تجهیزات از شرکت زیمنس از سال ۱۳۶۷ توسط شرکت نصب نیرو با نظارت قدس نیرو آغاز و اولین واحد در تاریخ ۱۹/۵/۱۳۶۹ و واحد بعدی به فاصله سه ماه پس از آن وارد مدار گردیده است.
   سوخت مصرفی

  • سایز : ۹۵ کیلو بایت
  • فرمت : zip
  • تعداد صفحات : ۵۵
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID33047

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/qbH1v
<<ادامه  پروژه کارآموزی برق

نویسنده پست:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن