لودر سایت
  • مبانی نظری کودکان آموزش پیش از دبستان
  • مبانی نظری آموزش پیش از دبستان

   توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

   همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق

   توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

   پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

   رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

   منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

   نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

   قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه

   خلاصه ای از کار:

   – مقدمه

   بر اساس تجربیات و بررسی های روان شناختی و تربیتی ، سال های اولیه زندگی کودکان نقش اساسی در رشد و پرورش آنان ایفا می نمایدچراکه ۸۰ درصـد شخصیت کــودک ظرف ۶ سال اولیه حیات او شکل میگیرد. براین اساس آموزش و پرورش پیش دبستانی از اهمیت ویژه‏ای برخوردار بوده و تلاش عمده دولت ها بر این بوده است که هرروزه تعداد بیشتری از کودکان تحت پوشش آمــوزشهای این دوره قرار گرفته و بــا توجه به ویژگی ها ونیــازهای فردی ،از آموزشهای مناسب وسازنده برخوردار گردند. اولین ارتبـاطات انسانی- اجتماعی کودکان دردوران پیش دبستانـی شـکل گرفته و شکوفـائی و رشد این ارتباط منوط به آموزش عشق ورزیدن ، محبت نمودن ، …. و نشان دادن راه صحیح برقراری ارتباط توسط والدین و مربیان آنان می باشد . در واقع پایه های اولیه اعتماد به نفس ، مسئـولیت پذیری و استقلال و خلاقیت کودکان در دوران پیش از دبستان استوار می گردد. توجه دقیق و مناسب به کودکان به رشد و شکوفائی استعدادهای آنان کمک می نماید. مهدهای کودک‏ و مربیان این مراکز نقش اساسی وحیاتی در تربیت و رشد شخصیت کودکان و نیل به اهداف فوق ایفــا می نمایند (احدی و کاکاوند، ۱۳۸۲).

   ……………

   – کودکان و آموزش پیش از دبستان

   کودکان بزرگترین ثروت هر کشور محسوب می شوند و تردیدی وجود ندارد که سرمایه گذاری در راه رفاه و تعلیم و تربیت آنان از سرمایه گذاری در هر رشته دیگری برای آینده کشور سودمندتر است. قرن حاضر قرن کودک شناخته شده است و در مقایسه با زمان‌های گذشته در واقع همچون دوره‌ای طلایی برای کودک است. باید بدانیم آموزش پیش از دبستان عبارت است از آموزشی که از زمان تولد آغاز و تا ششمین سال زندگی کودک، یعنی سن ورود به دبستان ادامه دارد. هر قدر محیط نشو و نمای کودک متعادل تر و آگاهانه تر در جهت شکوفایی استعدادهای کودک باشد، هوش او بیشتر و خوی او متعادلتر خواهد شد (محمدی و همکاران، ۱۳۸۷).

   ……………..

   – تاریخچه آموزش پیش دبستانی
   تاریخچه آموزش پیش دبستانی در ایران به ۸۰ سال پیش باز می گردد. در سال ۱۲۹۸ مسیونر های مذهبی و اقلیت های دینی به احداث کودکستان ها و مراکز آموزش پیش دبستانی درتهران مبادرت نمودند .در همان اثنا زنده یاد جبار باغچه‏بان در سال ۱۳۰۳ به احداث باغچه اطفال در شهرستان تبریز مبادرت نموده و چند سال بعد در سال ۱۳۰۷ کودکستان دیگری در شهرستان شیراز دایر نمود. گفتنی است که در آن اثنا تنها از کودکان خانواده های مرفه و کارمندان عالی رتبه ادارات در این مراکز ثبت نام به عمل می آمد . استقبال ای

   ………………..

   – اهمیت و ضرورت آموزش های پیش از دبستان

   سریع ترین دوره ی رشد ابعاد شخصیتی انسان ، دوره ی کودکی است . پژوهش ها نشان داده اندکه اگر آموزش ها و محرکات مناسب در این دوره به کودکان ارائه نگردد ، در دوران بعدی همین محرکات تأثیرات کمتری در تغییر پذیری کودک خواهند داشت . بر اساس نظریه ی بنجامین بلوم ، حدود پنجاه درصد از رشد هوش از تولد تا ۴ سالگی صورت می گیرد . ۳۰ % این رشد بین ۴ تا ۸ سالگی و تنها ۲۰ % آن از ۸ تا ۱۷ سالگی محقق می شود . بلوم تأثیر زندگی در محیط غنی و محروم را در افزایش وکاهش نمره ی هوشی مورد تأکید قرار داده است . (عصاره ، ۱۳۸۲ )

   ……………

   – ویژگی های دوره پیش دبستانی

   دوره ی پیش دبستان با دوره ی مهد کودک تفاوت های بسیاری دارد؛ چون در دوره ی مهدکودک، کودک صرفا بازی می کند، تغذیه می شود و نهایتا شعر یا قصه یاد می گیرد و بعد هم استراحت کرده و سپس آماده یرفتن به منزل می شود. به عبارت بهتر، کودک آموخته است که باید مدت زمانی را در مهد کودک گذرانده و بعد هم به اتفاق والدین راهی خانه شود. از طرفی، مهد کودک معمولا پذیرای کودکان مادران شاغل یا کودکان خانواده های مرفه است؛ در حالی که در دوره ی پیش دبستان، کودک با همسالانی از تمام اقشار جامعه مواجه است. در این دوره که امروزه نقش مثبت خود را بیش از پیش نشان می دهد کودک می آموزد، نقاشی می کشد، قصه می گوید و حتی ایفای نقش می کند.گذراندن دوره ی ۹ ماهه ی پیش دبستانی، کودک را آماده می کند تا بتواند با مربی ارتباط برقرار نماید. زیرا نخستین مکان جدی که کودک پس از جداشدن از خانه و خانواده به آن وارد شده و حضور در فضای جدید را تجربه می کند، همین دوره است. امروزه با تاسیس مراکز پیش دبستانی که با هدف آموزش، زمینه ی مساعدی را برای حضور مادران در جامعه و از طرفی رشد کودکان فراهم می کند، دغدغه های خانواده ها کمتر شده است. این دوره ویژگی هایی دارد که به اهم آن ها در ذیل اشاره می شود: (روحی و هشجین، ۱۳۸۹).

   ……………

   – اهمیت و نقش دوره پیش دبستانی در انضباط فکری

   سال‏های آغازین زندگی کودک، یکی از مهم‏ترین دوره‏های رشد او به شمار می‏آید و آنچه در این دوران رخ می‏دهد به‏طور اساسی بر رشد بعدی کودک اثرگذار است. از آنجا که اساس شخصیت فرد در دوره پیش‏دبستانی شکل می‏گیرد. محققان و صاحب‏نظران ارایه آموزش‏های اثر بخش در این دوران را برای رشد بعدی کودک بسیار مهم می‏دانند. اکثر مطالعات و پژوهش‏ها نشان می‏دهد محیط خانواده پاسخ‏گوی رشد اجتماعی کودک بعد از چهار سالگی نیست و کودکان در این سن، نیاز به شرکت در فعالیت‏های اجتماعی بیشتری دارند و حضور در محیط‏ های پیش‏دبستانی این امکان را به آنها می‏دهد تا با کودکان همسن و سال خود ارتباط برقرار کرده و به تدریج مهارت‏های اجتماعی لازم را برای برقراری روابط اجتماعی به دست بیاورند (کامیلی و همکاران[۱]، ۲۰۱۰، به نقل از محمدیان، ۱۳۹۰).

   …………..

   – اولویت ها در برنامه آموزش پیش دبستانی

   هر کودک به تناسب میزان علاقه و توانایی خویش یاد می‌گیرد. هیچ محدودیتی برای پیشرفت کودک وجود ندارد و مفاهیم متنوع به اشکال مختلف ارائه می‌شود. کودک هنگام انجام فعالیت‌ها از آزادی بیشتری برخوردار است. آموزش بری او جنبه بازی و سرگرمی پیدا می‌کند.
   کودک شخصا در فعالیت ها شرکت می‌کند، بین دانسته‌های کودک و به کار بستن این دانسته‌ها، هماهنگی ایجاد می‌شود. در نتیجه علم و عمل توام مطرح می‌شوند، هر کودک در اداره اجتماع خود و آموزش سهمی دارد و کار معینی را انجام می‌دهد (دپارتمان آموزش آمریکا[۲]، ۲۰۰۴).
   ………………

   – روشهای آموزش پیش دبستانی

   روش آموزش پیش دبستانی، بیشتر بازی محور است و فعالیت های آن آزادی محورند. بازی، نقش بسیار مهم و کلیدی در آموزش پیش دبستانی دارد. این روش، مبتنی بر بازی است و کودک در دوره پیش دبستانی، در همه فعالیت ها، فعالانه شرکت داشته و نباید منفعل باشد ما گفتیم که ارزشیابی ها در دوره پیش دبستانی، باید تکوینی باشند. در اینجا، بین نگرش ها و فعالیت های والدین در خانه و فعالیت ها و روش های تدریس معلمان در دوره پیش دبستانی، تضاد وجود دارد. از طریق ایجاد ارتباط منظم با والدین و ارائه آموزشهای منظم و نظام دار به آنها، باید تضاد بین نگرش های والدین و معلمان پیش دبستانی را از بین برد.

   آموزشهای پیش دبستانی ، کودک محورند ، نه موضوع محور و برنامه ها بر اساس کودک محوری طراحی و تهیه می شوند . منظور از کودک محوری، این است که علایق ، نیازها و توانایی های کودک اساس برنامه ریزی قرار گیرد . در دوره پیش دبستانی ، موضوعات درسی مهم نیست ، بلکه رشد کودک اهمیت بسیاری دارد و آموزش های آن رشد محور هستند . در دوره پیش دبستانی و دبستان ، به کودک به عنوان موجود در حال تکوین و تحول می نگرد (بارتون و همکاران[۳]، ۲۰۰۵).
   ……………..

   – ویژگیهای تفکّر در کودک پیش دبستانی

   انسان حیوانی متفکّر معرّفی شده است و از خصائص او اندیشیدن ،تجزیه و تحلیل ،استنتاج و تصمیم گیری ذکر شده است وتفکّر فصل ممیز انسان از حیوان است. تفکّر جریانی است که فرد کوشش می کند مشکلی را که با آن روبرو شده است مشخّص و با استفاده از تجربیّات قبلی خود آنرا حل سازد . همچین تفکّر نوعی پرورش و ایجاد زمینه برای ایجاد مهارت در ذهن است تا در سایهآن اندیشه های غنی بوجود آمده و امکان کسب اطلاعات و آگاهی های مورد لزوم زیادتر گردد. ( کامکار، ۱۳۸۱).

   ………..

   منابع:

   احدی، ح.، کاکاوند، ع. ۱۳۸۲. اختلال های یادگیری ( از نظریه تا عمل). تهران: نشر ارسباران.

   آمار، فریال.، طیبی، اکرم. ۱۳۸۲. آموزش نوشتن به کمک رایانه ، مدارس امروز، دانش فردا. مجله تکنولوژی آموزشی، (۸): ۳۴-۳۰.

   بهمنی ، طاهره (۱۳۸۵) ، مقایسه پیشرفت مهارت نوشتن در دانش آموزان با اختلال نارسایی توجه ، بیش فعالی و عادی پایه اول ابتدایی– تحقیق کارشناسی ارشد ، دانشگاه علامه طباطبایی تهران.

   ……………


   [۱]- Camilli et al.

   [2]- U.S. Department of Education

   [3]- Barton et al.

  • سایز : ۴۶ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۳۹
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID20882

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/t63O4
<<ادامه  خصوصیات خوبی ها و بدی ها و اثر هردو حالت زندگی

نویسنده پست:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن