لودر سایت
  • مبانی نظری تاثیر والدین و سبک های فرزند پروری
  • مبانی نظری تاثیر والدین و سبک های فرزند پروری

   توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

   همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق

   توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

   پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

   رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

   منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

   نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

   قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه

   خلاصه ای از کار:

   شخصیتِ اجتماعی و فرهنگیِ فرزندان توسط:

   خانواده، مدرسه، دانشگاه، رسانه ها و محیط های اجتماعی دیگر ساخته می شود. یعنی، قاعدتا شکل، فرم و محتویِ هر کدام از این منابع، نسبتا مشابه شکل، فرم و محتویِ شخصیتِ روانی، اجتماعی و هویت فرهنگی جوانان خواهد بود.

   ……………..

   – تاثیرات والدین

   انسان چون موجودی اجتماعی است و در ارتباط با محیط های اجتماعی مختلف می باشد، از هر محیطی چیزی می آموزد تا در مجموع از فرد بدونِ هویت، تبدیل به شخصِ اجتماعی (نیک گهر، ۱۳۶۹) و دارای هویت اجتماعی گردد و طبیعی است که این فرد شهروندی مثمر ثمر برای جامعه خویش می شود. در گذر از شخص فردی بدون هویت به شخص اجتماعی، فعالیت جامعه پذیری نسبت به وی اعمال می شود. امر جامعه پذیری توسط منابع مختلف بر روی انسان عملی شده و هر یک بخشی از شخصیت فرهنگی و اجتماعی شخصِ اجتماعی شده را می سازند. در این بین خانواده در اکثر جوامع از جمله ایران بیشترین نقش را ایفا کرده (پیاژه، ۱۹۸۱)، که این نقش در رفتارها و نوع فرزند پروری آنها متبلور می شود.

   ……………….

   – شیوه های فرزند پروری

   رابطه والدین اعم از آموزشی یا غیر آموزشی با فرزندان، رابطه ای یکسان و بر طبق یک الگو و مدل خاصی نیست. بر اساس تحقیقی در فرانسه، این مدلها در ارتباط با طبقه اجتماعی خانواده ها می باشند (ژیفو لوواسور[۱]، ۱۹۹۵). به گفته کاستلان[۲] ” یک مدل فرزند پروری در همه خانواده ها وجود ندارد. بلکه به تعداد خانواده ها، تعداد روش های فرزند پروری وجود دارد ” (کاستلان، ۱۹۸۶).

   …………

   – شخصیت
   شخصیت مجموعه ویژگی های فکری، ذهنی، ذوقی و رفتاری انسان است که غالبا در گفتارها و رفتارها و عکس العمل انسان ها در فعالیت و برخوردهای روزمره شان قابل رؤیت است. شخصیت به مانند ” وجدان که امری اجتماعی است ” (لوفور، ۱۹۷۶)، محصول محیط اجتماعی و فرهنگی ای است که فرد در آن متولد شده و بزرگ می شود. پر واضح است که خانواده، فرهنگ حاکم بر جامعه، رسانه ها و نهاد آموزشی هر یک به نوعی در ساختن ویژگی های شخصیت فرد سهیم هستند. ولی ” تاثیر خانواده بر شخصیت افراد از امتیاز خاصی بر خوردار است ” (پروین، ۱۳۷۴).

   …………..

   – سبکهای فرزند پروری[۳]و خلاقیت

   خلاق بودن دانشجویان، تحت تاثیر عوامل محیطی بویژه نگرش[۴]و شیوه های پرورشی و تربیتی والدین است. مطالعه ارتباط این دو متغیر، همواره مد نظر پژوهشگران بوده و هست. شواهد حاکی از آن است که خانواده مهم ترین نقش را در کنترل و هدایت تخیل و ظهور خلاقیت ها ایفاء می کند. برآیند کلی نتایج تحقیقات حاکی است که بطور مشخص جو و محیط خانوادگی افراد خلاق، متفاوت از جو و محیط خانوادگی افراد غیر خلاق است. این تفاوت عمدتا ناشی از نوع ارتباط متقابل والدین و فرزندان بوده است. برای مثال شیفر[۵] (۱۹۷۰) با مطالعه ۱۰ نفر دانش آموز تیز هوش دختر که زودتر از موعد مهارت خواندن را یادگرفته، سرگرمی های خلاقانه (نقاشی و شعر) داشته و دارای قدرت تخیل قوی بودند ; دریافت که خانواده ها با آنان سخت گیری کمتری اعمال می کردند. اوایل قرن ۲۰ نگرشها، شیوه های تربیتی و الگوهای رفتاری والدین با فرزندان تحت تاثیر مکاتب رفتارگرایان[۶]خشک و خشن بود. اما از سالهای ۱۹۴۰ و تحت تاثیر طرفداران مکتب روانکاوی بویژه بنیامین اسپاک[۷] که به اهمیت مسائل عاطفی، ارضاء نیازها و زیان ناشی از کنترل شدید تمایلات طبیعی تاکید داشت، آسان گیری و انعطاف پذیری در تربیت جایگزین آن شد (کفایت، ۱۳۷۳).

   ………….

   – سلطه جویی والدین

   والدین سلطه جو وظیفه خود می دانند که رفتار خارجی فرزندانشان را تحت کنترل درآورند. آنها نسبت به فرزندان خود احساس مسئولیت کرده و این احساس مسئولیت اکثرا به احساس قدرت مطلق منتهی می شود. این گونه والدین در نقش قاضی ظاهر می شوند و مدام از قید ” تو باید ” استفاده می کنند و…

   یکی از تکنیکهای اصلی والدین قضاوت گر اقتدارطلب، آن است که دیگران را با احساس گناه[۸] کنترل نمایند. اگر فرزند آنچه را که مطابق خواسته آنها است انجام ندهد، والدین سعی می کنند در او احساس گناه ایجاد کنند ; ” چرا نمی خواهی مثل یک پسر بزرگ رفتار کنی ؟ ” یا از روش دگررهبری[۹] استفاده می کنند. ” وقتی تو اینگونه رفتار می کنی دیگران در باره تو چه فکر می کنند ؟ ” و یا از شگرد محبت استفاده می نمایند : ” با این رفتاری که تو داری نمی توانیم تو را دوست داشته باشیم “. همچنین از مفهوم انتظارات استفاده می کنند : ” تو باید مثل پدرت قوی باشی ” . والدین با بکار بستن همه این روشها از فرزندانشان می خواهند، طوری رفتار کنند که هم از نظر اجتماعی مقبولیت داشته و هم برای سلامت فکری و جسمانی آنها حداکثر فایده را داشته باشد. ولی چون مطمئن نیستند که چگ

   ………….

   – تنوع فرهنگی در رابطه با فرزند پروری

   به رغم اتفاق نظر زیاد در مورد مزایای فرزند پروری مقتدرانه، گروههای قومی اغلب عقاید و شیوه های فرزند پروری خاص خودشان را دارند. برخی از آنها توقعات متفاوتی دارند که وقتی ارزشهای فرهنگی و شرایط زندگی خانوادگی آنها را در نظر می گیریم، سازگارانه هستند. برای مثال، بزرگسالان چینی، شیوه های تربیت خود را بسیار پرتوقع توصیف می کنند. آنها از نظر آموزش و برنامه های اوقات فرزندانشان، رهنمود بیشتری می دهند – این تاکید، بیانگر عقاید کنفوسیوسی به اهمیت انضباط قاطع، احترام به بزرگترها و آموزش رفتار جامعه پسند است. در خانواده های آمریکای لاتینی و جزایر آسیایی اقیانوس آرام،

   ……………

   منابع

   آقایی فیشایی، تیمور.(۱۳۷۷).خلاقیت و نوآوری در انسانها و سازمانها، انتشارات ترمه، چاپ اول،

   آمابلی، ترزا ( ۱۳۷۵ ) شکوفایی خلاقیت کودکان، قاسم زاده و عظیمی، چاپ اول، تهران، نشر دنیای نو

   اسبورن، الکس اس ( ۱۳۷۱ ) پرورش استعداد همگانی ابداع و خلاقیت. مترجم حسن قاسم زاده چاپ دوم، تهران – انتشارات نیلوفر

   اعزازی شهلا (۱۳۷۶). جامعه شناسی خانواده با تاکید بر نقش، ساختار و کارکرد خانواده در دوران معاصر. انتشارات روشنگران و مطالعات زنان.

   اف.نلر، جورج، (۱۳۶۹)، هنر و علم خلاقیت، ترجمه دکتر سید علی اصغر مسدد، تهران انتشارات رشد.

   ……………….

   ………………


   [۱] Lvvasvr

   [2] Castelli

   [3] – Parentalstyle

   [4] – Attitude

   [5] -Schiffer

   [6] – Behaviorist

   [7] -Spock

   [8] – Guilt Feeling

   [9] – Other directedness

  • سایز : ۵۱ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۲۳
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID20901

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/9HWYy
<<ادامه  پاورپوینت اسپانیای 2005 در بوته ی آمار - 43 اسلاید

نویسنده پست:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن