لودر سایت
  • مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن
  • مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن

   توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

   همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق

   توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

   پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

   رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

   منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

   نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

   قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه

   خلاصه ای از کار:

   تاریخچه­ اختلالات خوردن

   گرچه مسأله­ی کاهش ارادی وزن و پیامدهای مربوط به آن به قرون وسطی بر می­گردد، اما نخستین توصیف بالینی بر مبنای نشانه­های اجتناب از غذا، لاغری مفرط، قطع قاعدگی و فزون کنشی، در سال ۱۶۹۴ توسط یک پزشک انگلیسی به نام مورتن[۱] ارائه شد. مورتن ضمن آنکه این اختلال را دارای مبنای عصب­شناسی می­دانست، اما تاثیر عوامل روان­شناختی در پدیدآیی آن را نیز پذیرفته بود (کوپر[۲]، ۱۹۹۴، به نقل از دادستان، ۱۳۸۵).

   ……………

   تعریف و طبقه بندی اختلالات خوردن

   اختلال­های خوردن، اختلال­هایی روان­شناختی هستند که با نگرانی بیمارگون در مورد شکل بدن، خوردن و وزن مشخص می­گردند (پیترینی[۳]و همکاران، ۲۰۱۱). تاکنون هیچ تعریف جامعی در خصوص اختلال­های خوردن که مورد توافق همگان باشد، به دست نیامده است. اما سه ویژگی عمده برای تعریف آنها ضروری فرض شده­اند: ۱) اختلال مشخص در عادات خوردن یا رفتار کنترل وزن؛ ۲) اختلال از لحاظ بالینی منجر به مشکلات جدی سلامت جسمی یا کارکرد روانی اجتماعی می­شود؛ ۳) مشکلات ایجاد شده نباید در نتیجه بیماری پزشکی یا اختلال روان­شناختی دیگری ایجاد شده باشد (فربرن و هریسون[۴]، ۲۰۰۳، به نقل از دال­گریو[۵]، ۲۰۱۱).

   ……………….

   بی­اشتهایی عصبی

   بی­اشتهایی عصبی قدیمی­ترین اختلال خوردن است و ورود آن به قلمرو پزشکی به قرن میلادی بر می­گردد. منابع مختلف چهار ویژگی تشخیصی برجسته­ی بی­اشتهایی عصبی را بدین شرح می­دانند: تلاش مدام برای لاغری از راه رژیم غذایی و تمرین، ترس شدید از افزایش وزن یا چاق شدن با وجود کمبود وزن آشکار، ارزیابی­های سخت­گیرانه در مورد اندام و وزن و ادراک تحریف شده از تصویر بدن، و ویژگی چهارم با توجه به شیوع بیشتر این اختلال در زنان و دختران، قطع قاعدگی در زنان بالغ می­باشد (والش[۶]،۲۰۱۱ ؛ پیترینی و همکاران، ۲۰۱۱؛ ناگامیتسو و همکاران[۷]، ۲۰۱۱).

   ……………….

   ویژگی­های شخصیتی و روانشناختی

   افراد مبتلا به بی­اشتهایی معمولاً خجالتی هستند و دوستان کمی دارند (فربرن، کوپر، دال و ولچ[۸]، ۱۹۹۹)، عملکرد اجتماعی ضعیفی دارند (زاکر[۹]و همکاران، ۲۰۰۷)، یا فوبی اجتماعی دارند (کای، بالیک، تورنتون، بارباریچ و مسترز[۱۰]، ۲۰۰۴)، خود را به شکلی منفی با دیگران مقایسه می­کنند (کارواتز[۱۱]و همکاران، ۲۰۰۱)، بیش از حد مضطرب هستند (رانی[۱۲]و همکاران، ۲۰۰۸) و سطوح بالایی از عاطفه منفی را تجربه می­کنند (پیکه[۱۳]و همکاران، ۲۰۰۸). پژوهش بر روی استرس روانی اجتماعی قبل از شروع بی­اشتهایی عصبی، حاکی از آن است که مشکل با افراد مهم زندگی رایج­ترین استرسور تسریع کننده ابتلا به این اختلال است (اشمیت، تیلر، برانکارد، اندرو و تریژر[۱۴]، ۱۹۹۷).

   ………………

   همه­گیرشناسی بی­اشتهایی عصبی

   میزان شیوع اختلال بی­اشتهایی، بسته به اینکه ملاک­های تشخیصی به طور محدود تعریف شده باشد یا به طور گسترده، از ۵/۰ تا ۷/۳ درصد زنان برآورد شده است (هالجین و ویتبورن، ۱۳۸۵).

   ………….

   سبب­شناسی بی­اشتهایی عصبی

   عوامل زیست­شناختی، اجتماعی و روان­شناختی متعددی در سبب­شناسی این اختلال دخیل­اند (سادوک و سادوک، ۱۳۸۵)، که در اینجا به این عوامل می­پردازیم:

   عوامل زیست­شناختی

   این­گونه فرض شده است که بسیاری از عوامل خطر

   ……………

   عوامل فرهنگی و اجتماعی

   دیدگاه سنتی نظریه­پردازان سیستم­های خانواده این است که برخی از دخترها برای تأکید بر استقلال خود از خانواده­ی بیش از حد دخالت کننده، به بی­اشتهایی عصبی مبتلا می­شوند (مینوچین، ۱۹۷۸، به نقل از هالجین و ویتبورن، ۱۳۸۵).

   ………….

   عوامل روان­شناختی و روان­پویشی

   صفات وسواس­گونه، از جمله عدم­ انعطاف­[15]، نیاز به نظم و کنترل، اشتغال­ ذهنی به جزئیات، و کمال­گرایی در این افراد دیده می­شود. شواهد حکایت از ارثی بودن این صفات دارد. اجتناب از آسیب، عدم خود- هدایتگری و همکاری پایین نیز در این افراد گزارش شده است. این ویژگی­ها در افراد اضطرابی، و اختلال شخصیت اجتنابی، وابسته، و وسواسی نیز دیده می­شود (وئرواگ-متا و تریشر، ۲۰۰۸).

   ………….

   پراشتهایی عصبی

   اصطلاح بولیمیا از دو کلمه یونانی گرفته شده که به معنای “گاو نر گرسنه” می­باشد (استانکرد[۱۶]، ۱۹۹۳، به نقل از کلین و والش، ۲۰۰۴). انسان احتمالاً هزاران سال است که با پرخوری دست به گریبان

   …………

   همه­گیر­شناسی پر­اشتهایی عصبی

   پرخوری عصبی از بی­اشتهایی عصبی شایعتر است، به طوری که شیوع آن در میان زنان ۱ تا ۳ درصد برآورد شده است. میزان رخداد این اختلال در مردان تقریبا یک­دهم رخداد آن در زنان می­باشد (انجمن روانپزشکی آمریکا، ۲۰۰۰).

   …………

   عوامل زیست­شناختی

   مطالعات دوقلوها و خانواده­ها نشان داده است که بخشی از آسیب­پذیری نسبت به پرخوری عصبی را می­توان به عوامل ژنتیکی نسبت داد. میزان وقوع پرخوری عصبی در بستگان درجه­ی اول بیماران مبتلا بالاتر است (سادوک و سادوک، ۱۳۸۵).

   …………

   عوامل فرهنگی و اجتماعی

   بیماران مبتلا به پرخوری عصبی مثل مبتلایان به بی­اشتهایی عصبی، افراد بلندپروازی هستند که به فشارهای اجتماعی با لاغر شدن واکنش نشان می­دهند. هم­چنین، مثل مبتلایان به بی­اشتهایی عصبی بسیاری از این بیماران نیز افسرده هستند

   …………….

   عوامل روان­شناختی

   از نظر روان­شناختی بیماران مبتلا به پرخوری عصبی مثل بیماران مبتلا به بی­اشتهایی عصبی در ارتباط با تقاضاهای نوجوانی، دچار اشکالاتی هستند. اما بیماران مبتلا به پرخوری عصبی معاشری­تر، خشمگین­تر و تکانشی­تر هستند. الکلیسم

   …………..

   منابع

   احمدی، وحید (۱۳۹۰). طراحی و آزمودن الگویی از پیشایندها و پیامدهای شخصیت خودشیفته در دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز. تحقیق کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، دانشگاه شهید چمران اهواز.

   امین­آبادی، زهرا، دهقانی، محسن و خداپناهی، محمد کریم (۱۳۹۰). بررسی ساختار عاملی و اعتباریابی پرسشنامه تنظیم هیجان شناختی. مجله علوم رفتاری، دوره ۵، شماره ۴، ۳۷۱- ۳۶۵.

   …………….

   ……………


   [۱]- Morton

   [2]- Cooper

   [3]- Pietrini

   [4]- Fairburn & Harrison

   [5]- Dallegrve

   [6]- Walsh

   [7]- Nagamitsu

   [8]- Fairburn Cooper Doll & Welch

   [9]- Zucker

   [10]- Bulik Thornton Barbarich & Masters

   [11]- Karwautz

   [12]- Raney

   [13]- Pike

   [14]- Schmidt Tiller Blanchard Andrews & Treasure

   [15]- Rigidity

   [16]- Stankerd

  • سایز : ۷۶ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۲۹
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID20877

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/OPa8t
<<ادامه  پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی کشور ژاپن (Japan) در 83 اسلاید

نویسنده پست:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن