مبانی نظری وپیشینه تحقیق کیفیت زندگی کودکان سرطانی

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ 0 By
  • مبانی نظری وپیشینه تحقیق کیفیت زندگی کودکان سرطانی
  • مبانی نظری وپیشینه تحقیق کیفیت زندگی کودکان سرطانی

   توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
   همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق
   توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
   پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
   رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
   منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
   نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

   بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

   کیفیت زندگی کودکان سرطانی

   با وجود موفقیت هایی که در زمینه ی کنترل و پیشگیری از بیماری های واگیردار طی دهه های اخیر به وجود آمده ، میزان ابتلاء به بیماری های مزمن رو به افزایش گذاشته است(۱۵). بیماری مزمن در همه دوره های زندگی تاثیر گذار است هر چند بعضی از بیماری ها تاثیر کمی بر کیفیت زندگی دارند ولی بیشتر آنها به دلیل ناتوانی که بر جای می گذارند تاثیرات قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد ایجاد می کنند. از ویژگی های خاص این بیماری ها ماهیت طولانی مدت آن و یا نا مشخص بودن سیر بیماری است. لذا علاوه بر تلاش زیاد برای درمان ، هزینه های زیادی را نیز طلب می نماید (۷۲). از جمله اختلالاتی که به شدت در سلامت و در نتیجه کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارند ، بیماری های مزمن نظیر سرطان است (۷۳) که به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی جوامع محسوب می شود(۱۵). بطوریکه شیوع آن در بین بیماری های مزمن غیر واگیر افزایش یافته است (۷۴).

   اسمارداک معتقد است که امروزه سرطان به صورت یک بیماری مزمن تهدید کننده ی زندگی مطرح است (۷۵). اولین مدرک در مورد سرطان ، مربوط به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بوده که توسط باستان شناس آلمانی به نام ابرس در سال ۱۸۷۳ از حفاری مصر کشف گردید و در آن چنین نوشته بود: “تومورهای سطحی بدن که غیرقابل درمان می باشند ، دارای انواعی هستند که خمیرهای ارسنیکی در بهبود آنها موثر است “. بقراط حکیم چندین تومور سرطانی را در ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح شناخته است و در قرن دوم میلادی هم ، جالینوس درباره علت سرطان بحث کرده است. بوعلی سینا پزشک عالیقدر ایرانی در قرن دهم میلادی در مورد سرطان مطالعاتی انجام داد و در سال ۱۷۶۱ مورگان آسیب شناسی جدید را بنیان گذاری و بیماری سرطان را توصیف کرده است(۷۶).

   سرطان هنگامی رخ می دهد که یک سلول ویژه از سلول ها ، شروع به تکثیر و رشد غیرقابل کنترل می کند بطوری که سلول های طبیعی کاهش می یابد(۹،۱۱،۷۷). در برخی کشورها بعد از بیماری های قلبی _عروقی ، سرطان دومین علت مرگ و میر به شمار می رود . اما در ایران بعد از بیماری های قلبی_عروقی و سوانح و حوادث ، سرطان سومین علت مرگ و میر است. این بیماری در کودکان نیز دیده می شود. بیماری سرطان یکی از علل اصلی منجر به مرگ در بین کودکان بشمار می رود. بطوری که در ایالات متحده آمریکا و استرالیا ، در میان کودکان ۰ تا ۱۴ سال ، بعد از صدمات غیرعمد ، دومین علت مرگ و میر محسوب شده است ( ۱۵).

   نئوپلاسم های دوره کودکی شامل انواع مختلف تومورهای بدخیم تحت عنوان سرطان ها و تومورهای غیر بدخیم هستند (۱۱). کودکان همچون بزرگسالان ، ممکن است در هر قسمتی از بدن ، دچار سرطان شوند اما بعضی از انواع سرطان ها در کودکان رایج تر است . سرطان در کودکان انواع مختلفی را شامل می شود ، از جمله : لوسمی ، سرطان مغز ، لنفوم ، بیماری هوچکین ، تومور ویلمز ، نوروبلاستوم ، استئوسارکوم ، اوینگ سارکوم ، رتینوبلاستوم و رابدومیوسارکوم می باشند” (۷۸) ، که از بین آنها لوسمی شایعترین سرطان دوره کودکی است(۷۹).

   لوسمی واژه گسترده ای است که به گروهی از بیماری های بدخیم مغز استخوان و سیستم لنفاوی اطلاق می شود(۹) و شایعترین نئوپلاسم بدخیم دوره کودکی و نوجوانی به شمار می رود که حدود ۳۱ درصد از کل بدخیمی های کودکان کمتر از ۱۵ سال را تشکیل می دهد(۱۱). لوسمی سرطان گلبول های سفید خون است . این سرطان از مغز استخوان شروع می شود ، اما بعد به غدد لنفاوی ، طحال ، کبد ، سیستم اعصاب مرکزی یا اعضای دیگر نیز گسترش می یابد(۹،۷۷). شایعترین نوع لوسمی دوره کودکی ، لوسمی لنفوبلاستیک حاد است که ۷۷درصد از کل سرطان های دوره کودکی را به خود اختصاص داده است. این بیماری در نژاد سفید پوست و در پسران شایعتر می باشد. زیر گروه های لوسمی میلوژنیک حاد ۱۱ درصد و لوسمی میلوژنیک مزمن کمتر از ۳ درصد و سایر لوسمی میلومونوسیتیک مزمن و لوسمی لنفوسیتیک مزمن در دوران کودکی ۱ تا ۲درصد موارد را تشکیل می دهند(۱۱). شایعترین علائم عمومی در لوسمی لنفوبلاستیک حاد : تب ، کم خونی، رنگ پریدگی ، خستگی، احساس ضعف ، عفونت های عود کننده و دردهای استخوانی است و از شایعترین علائم احتمالی خونریزی ، کبودی پوست ، سردرد ، مشکلات عصبی ، بزرگی طحال و بزرگی کبد می باشد(۷۹).

   دومین گروه شایع سرطان در کودکان تومورهای مغز می باشد( ۱۱). تومورهای مغز ، براساس بافتی که در آن گسترش می یابند ، طبقه بندی و نام گذاری می شوند. تومورهای مغزی ، در هر سنی حتی در نوزادان و بزرگسالان هم روی دهد. تقریبا ۲۲۰۰ مورد تومور مغزی اولیه هر سال در کودکان و نوجوانان تشخیص داده می شود و در کل میزان بروز سالیانه آن ، ۲۸ مورد به ازای هر یک میلیون کودک زیر ۱۹ سال است. این نوع سرطان ، بسته به محل ، نوع ، میزان رشد تومور و سن کودک ، تظاهرات اولیه گوناگونی خواهند داشت. علائم و نشانه ها مرتبط با انسداد جریان مایع مغزی نخاعی می باشد. تومورهایی که در بالای چادرینه واقع شده اند ، به صورت تغییرات خفیف شخصیتی ، ذهنی و گفتاری تظاهر می یابند. در کودکان کم سن، باز بودن درزهای جمجمه ممکن است با نشانه های شایع افزایش فشار داخل مغزی مانند: استفراغ ، خواب آلودگی و بی قراری ، همچنین یافته های دیررس ماکروسفالی تظاهر کند. تشخیص این نوع سرطان اغلب مشکل است ، زیرا علائم غالبا در بسیاری از ناراحتی ها ی جسمی و روحی دیده می شود ( ۲۲).

  • سایز : ۵۳ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۵۲
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID20586

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/rykDs
<<ادامه  مبانی نظری و پیشینه پژوهش با موضوع بهبود عملکرد سازمان