دانلود فایل پاورپوینت کاربرد  جغرافیای طبیعی در برنامه ریزی شهری وروستایی رشته جغرافیا

ادبیات نظری تحقیق بیودیزل، گلیسرین، منابع روغن در تغذیه طیور

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ 0 By

ادبیات نظری تحقیق بیودیزل، گلیسرین، منابع روغن در تغذیه طیور

توضیحات :

ادبیات نظری تحقیق بیودیزل، گلیسرین، منابع روغن در تغذیه طیور در ۲۰ صفحه در قالب ورد قابل ویرایش.

بخشیس از متن :

مقدمه

در صنعت طیور، به دلیل قیمت‌های در حال افزایش مواد غذایی غنی از انرژی، تلاش قابل ملاحظه­ای برای جستجوی جایگزین‌های انرژی و استفاده از این جایگزین‌ها به ویژه محصولات فرعی یا پسماندهای فرآوری صنعتی محصولات کشاورزی انجام شده است (سوشی و همکاران، ۲۰۱۱)[۱]. در حال حاضر مطالعات استفاده کننده از منابع تجدید شدنی انرژی به شدت مورد توجه بوده و از بین آن‌ها بیودیزل توجه خاصی را به خود جلب کرده است. بیودیزل جایگزینی برای سوخت‌های نفتی است و می‌تواند از چربی‌های حیوانی یا روغن‌های گیاهی تولید شود؛ که بیشتر این منابع بر پایه‌ی روغن سویا یا پیه گاوی است. گلیسیرین مهم‌ترین محصول تولید بیودیزل است (فریتاس و همکاران، ۲۰۱۲)[۲]. تولید یک تن بیودیزل منجر به تولید ۱۰۰ کیلوگرم گلیسیرین خام می‌شود (سوشی و همکاران، ۲۰۱۱). گلیسیرین به عنوان ارزان‌ترین منبع انرژی در جیره­های طیور مورد توجه بوده است (ابد-السامی و همکاران، ۲۰۱۰)[۳]. گلیسیرین همچنین با نام گلیسرول نیز مطرح است. از لحاظ شیمیایی یک الکل است و می‏بایستی به نام گلیسرول خوانده شود ولی نام متعارف و تجارتی آن گلیسیرین است. گلیسیرین یک جز کربوهیدراتی است که حدود ۱۱-۱۰ درصد وزن یک تری گلیسیرید را تشکیل می‌دهد (سرات و همکاران، ۲۰۰۶)[۴]. گلیسیرین در صنایع آرایشی، دارویی و سلاح‌ها بعد از اتمام فرآیند خالص­سازی استفاده می‌شود (سهو و همکاران، ۲۰۱۲).

استفاده از گلیسیرین در تغذیه حیوانات مزرعه­ای ابتدا در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ مطرح شد (سوشی و همکاران، ۲۰۱۱) و به عنوان منبع انرژی برای حیوانات اخیراً مورد توجه بوده است (کیجورا و همکاران، ۱۹۹۷[۵]؛ اوزبوداک، ۲۰۰۶[۶]؛ سرات و همکاران، ۲۰۰۶؛ تامپسون، ۲۰۰۶ [۷]؛ ارول و همکاران، ۲۰۰۹[۸]؛ مین و همکاران،۲۰۱۰[۹]؛ سهو و همکاران، ۲۰۱۲[۱۰]).

گلیسیرین به عنوان یک جز غذایی برای طیور مورد ارزیابی قرار گرفته است که انرژی را برای متابولیسم سلولی (لین و همکاران، ۱۹۷۶[۱۱]؛ سیمون و همکاران، ۱۹۹۶[۱۲]و ۱۹۹۷[۱۳]؛ سرات و همکاران، ۲۰۰۶) مورد استفاده قرار می‌دهد. به علاوه مطالعات مختلفی برای بررسی اثر افزودن گلیسیرین به جیره بر عملکرد جوجه­های گوشتی انجام شده‌اند (سیمون و همکاران، ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷؛ سرات و همکاران، ۲۰۰۶؛ سهو و همکاران، ۲۰۱۲). گلیسرول می‌تواند در جیره‌ی جوجه­های گوشتی به عنوان جایگزین انرژی جزئی برای گندم (مکلی و همکاران، ۲۰۱۱[۱۴])، ذرت (دوزیر و همکاران، ۲۰۰۸[۱۵]) و سویا (سوشی و همکاران، ۲۰۱۱) باشد.

<<ادامه  تحقیق درباره تحولات نظام بودجه ريزي

گلیسرول جیره­ای می‌تواند منجر به ایجاد سازگاری‌های آناتومیکی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی به ویژه در کبد و کلیه شود (کریر و بارتلی، ۱۹۷۳[۱۶]). بعد از دریافت، گلیسرول می‌تواند به گلیسرول ۳ فسفات تبدیل شود که سپس می‌تواند دی هیدروکسی استن فسفات را بسازد که به ترتیب با گلیسرول کیناز و گلیسرول ۳ فسفات دهیدروژناز کاتالیز می‌شود (لین و همکاران، ۱۹۷۶). در جوجه‌ها افزودن گلیسرول در درجه اول منجر به تولید گلوکز (امانوئل و همکاران، ۱۹۸۳[۱۷]) پیروات یا محصولات چرخه کربس از جمله مالات و اگسالواستات (روزبروگ و همکاران،۱۹۸۰[۱۸]) می‌شود. قابلیت هضم گلیسرول در جوجه­های گوشتی یا موش‌های رت در حدود ۷۵ درصد است (هوبر و هوبر، ۱۹۳۹[۱۹]؛ سیمون و همکاران، ۱۹۹۶).

گلیسرول از طریق افزایش ذخیره پروتیین منجر به تولید بیشتر گوشت سینه می‌شود (سرات و همکاران، ۲۰۰۶) این افزایش در ذخیره پروتیین توسط گلیسرول، به واسطه‌ی کاهش آمینواسیدهای گلوکونئوژنیک توسط مهار فسفوانول پیروات کربوکسی کیناز (یانگ و همکاران، ۱۹۶۴[۲۰]؛ کریر و بارتلی، ۱۹۷۳) یا مهار فعالیت گلوتامات دهیدروژناز (استیل و همکاران،۱۹۷۱[۲۱]) می‌باشد.

امروزه انواع مختلفی از گلیسرول در آزمایشات کشاورزی استفاده می‌شوند، مقدار انرژی و دیگر موارد در گلیسرول می‌تواند به ویژه در گلیسرول­های خام، بسته به محتوای آب و دیگر اجزا از جمله خاکستر، متانول باقی­مانده و اسیدهای چرب آزاد تغییر کند و می‌تواند بر شدت رشد جوجه‌ها و ضریب تبدیل غذایی اثر بگذارد (سوشی و همکاران، ۲۰۱۱)

– اهمیت استفاده از مواد جایگزین در تغذیه طیور

گوشت مرغ در سال‌های اخیر به طور وسیعی جهت تغذیه انسان و تأمین پروتئین مورد نیاز به کار رفته است. پرورش مرغ گوشتی به دلیل رشد سریع، سهولت تغذیه، استفاده از فضای بسته، تراکم و ضریب تبدیل پایین نسبت به سایر محصولات پروتئینی و همچنین دارا بودن مواد مورد نیاز بدن انسان از مزایای خاصی برخوردار است؛ ولی به دلیل رعایت نشدن اصول صحیح تغذیه ای و استاندارهای فنی آن در تولید و پرورش مرغ، خسارات قابل توجهی در وهله اول به تولیدکنندگان و سپس به جامعه و اقتصاد ملی وارد شده است (دشتی و یزدانی، ۱۳۷۵).

همگام با افزایش جمعیت نیازهای پروتئینی جامعه بالا می رود و پرورش مرغ گوشتی از این جهت با توجه به راندمان بالای غذایی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و تولید اقتصادی آن نیز اهمیت دارد. در پرورش تجاری مرغ گوشتی عمده منابع انرژی و پروتئینی استفاده شده کنجاله های روغنی و ذرت می باشد. تولید منابع پروتئینی گیاهی در کشور، برای تامین نیازهای فزاینده مرغداری کافی نیست. در عین حال ذرت نیز به عنوان منبع اصلی انرژی در حجم زیاد وارد کشور شده و در نتیجه قیمت مواد خوراکی نیز افزایش پیدا می کند.. با توجه به اینکه در فرموله کردن جیره های غذایی متوازن، ۵۵ تا ۶۵ درصد هزینه های تولید مربوط به خوراک می شود (نعمتی و همکاران، ۱۳۸۴). لذا تلاش در جهت یافتن مواد غذایی جدید که به عنوان منبع انرژی و پروتئینی در عین حال منجر به کاهش هزینه های تولید شود ضروری است.

<<ادامه  تحقیق تحلیل آيه مباهله در قرآن کريم

روغن های موجود در جیره ها سهم زیادی از انرژی مورد نیاز جوجه‌های گوشتی سریع الرشد را تامین می‌نمایند. تمایل برای فرمولاسیون جیره‌هایی با انرژی بالا در جوجه‌های مزبور باعث شده که سهم روغن ها در جیره‌ها به بیش از ۶ درصد افزایش یابد. روغن جیره‌ها همچنین اسیدهای چرب مورد نیاز برای سنتز غشای سلولی را فراهم می‌آورد. در ایالات متحده چربی‌های مکملی که برای فرمولاسیون جیره به کار می‌رود به طور معمول شامل مخلوط روغنهای گیاهی و چربی حیوانی با منشا پیه و گریسهای رستورانی و یا روغنهای هیدروژنه شده حاصل از صنایع تامین خوراک انسان می‌باشد. چربیهایی که از این طریق بدست می آید غنی از اسید های چرب اشباع ، ترانس، اسیدهای چرب خانواده n-6 بوده و از نقطه نظر اسیدهای چرب n-3 فقیر می باشد. فرض بر این است که اسید های چرب خانواده n-3 دارای چندین اثر در افزایش وضعیت سلامتی حیوانات می‌باشند که نقش محتمل آنها دراین زمینه همانا تغییر در مسیرهای التهابی در جوجه‌های گوشتی است که این امر مورد مطالعه قرار می‌گیرد (نیومن و همکاران، ۲۰۰۲).


[۱] Suchy et al.(2011)

[2] Freitas et al.(2012)

[3] Abd-Elsamee et al. (2010)

[4] Cerrate et al.(2006)

[5] Kijora et al.(1997)

[6] Ozbudak (2006)

[7] Thompson (2006)

[8] Erol et al. (2009)

[9] Min et al. (2010)

[10] Sehu et al.(2012)

[11] Lin et al. (1976)

[12] Simon et al.(1996)

[13] Simon et al.(1997)

[14] Mclea et al.(2011)

[15] Dozier et al.(2008)

[16] Cryer & Bartley (1973)

[17] Emmanuel et al.(1983)

[18] Rosebrough et al.(1980)

[19] Hober & Hober (1939)

[20] Young et al.(1964)

[21] Steele et al.(1971)

 

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

 

FileHub ID : Sellu-279681


فروشگاه ساز فایل و همکاری در فروش سل یو

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/j9uQM