• پیشینه ومبانی نظری تحقیق منظور از افسردگی (فصل دوم پایان نامه)
  • پیشینه ومبانی نظری تحقیق منظور از افسردگی (فصل دوم تحقیق)

   توضیحات: فصل دوم کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

   • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو
   • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
   • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
   • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
   • منبع : دارد (به شیوهAPA)
   • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

   قسمتی از مبانی نظری متغیر:

   پاسخ دادن به این پرسش بسیار مشکل است؛ زیرا جواب این پرسش تا حد زیادی به فردی بستگی دارد که از او سؤال می شود. کلمه دپرسیون در زبان انگلیسی، برای توصیف وضعیت آب و هوا، کاهش بهای سهام در بورس، فرو رفتگی زمین، و البته برای توصیف وضعیت خلقی به کار برده می شود. افسردگی صرفاً به معنای احساس دلتنگی و غمگینی نیست بلکه بسیار فراتر از آن است. در حقیقت افسردگی نه تنها بر چگونگی احساس ما، بلکه بر نحوه تفکر ما درباره چیزها، سطوح انرژی، تمرکز حواس، خواب و حتی علایق جنسی ما تأثیر می گذارد(گیلبرت، جمالفر،۱۳۸۹). از آنجا که طبقه بندی افسردگی آسان نیست و تعریفی که بتواند مورد پذیرش همه متخصصان و پژوهشگران قرار گیرد، غیر ممکن به نظر
   می رسد در سطوری که در پی می آید به برخی تعاریف عمده افسردگی اشاره می شود:

   در معنای محدود پزشکی، افسردگی، به منزله یک بیماری خلق و خوی یا اختلال کنش خلق وخواب است(لولو،۱۹۹۱).

   در سطح معمول بالینی، افسردگی نشانگانی است که تحت سلطه خلق افسرده است. بر اساس بیان لفظی یا غیر لفظی عواطف غمگین، اضطرابی و یا حالت های برانگیختگی نشان داده می شود(بلاک برن و کوترو،۱۹۹۰، نقل از دادستان،۱۳۷۶).

   افت گذرا یا دوام تنود عصبی – روانی که به صورت یک مؤلفه روانی(سردردها، خستگی پذیری بی اشتهایی، بی خوابی، پیوست، کاهش فشار خون و جز آن) و یک مؤلفه روانی احساس به پایان رسیدن نیرو، کهتری، ناتوان مندی، غمگینی، و جز آن نمایان می شود(لافون،۱۹۷۳، نقل از دادستان،۱۳۷۶).

   افسردگی اساسی برحسب یک یا چند دوره افسردگی اساسی مشخص می شود. یعنی وجود خلق افسرده به مدت حداقل دو هفته یا از دست دادن علاقه همراه با حداقل چهار نشانه اضافی(انجمن روانپزشکی آمریکا، ۲۰۰۰).

   در یک جمع بندی کلی مفهوم افسردگی به سه گروه متفاوت به کار رفته است:

   به منظور مشخص کردن احساس های بهنجار غمگینی، یأس، ناامیدی و جز آن و بروز آن ها به عنوان نشانه یک اختلال.

   به منظور توصیف اختصاری نشانگان که شامل نشانه های عاطفی، شناختی، حرکتی، فیزیولوژیکی و غدد مترشحه است.

   برای مشخص کردن اختلال های افسرده وار در چهار چوب اختلال های روانی که دارای پاره ای از علل و گونه ای از تحول هستند و به پاره ای از درمانگری ها پاسخ می دهند(هوبر،۱۹۹۳، نقل از دادستان،۱۳۷۶).

   خلق افسرده و بی علاقگی یا بی لذتی علایم کلیدی افسردگی است.

   ۲-۱۶- سبب شناسی افسردگی

   در تببین علل افسردگی نظریه های متفاوتی مطرح شده اند. افسردگی علل چندگانه دارد. به این معنی که، شماری از عوامل مختلف می توانند آن را بوجود آورند. این رویکردها می توانند زیست شناختی، روان پویشی، هستی گرایی، شناختی – رفتاری، نظریه های سیستمی و مدل مفهومی باشند. ممکن است افسردگی در بعضی از مردم به دلیل وجود اشکال در یکی از این زمینه ها باشد. اما به احتمال زیاد ترکیبی از عوامل در همه زمینه ها در شکل گیری افسردگی دخالت دارند. نظریه های زیست شناختی افسردگی بر نقش عوامل ژنتیک، عدم تنظیم انتقال دهنده های عصبی، بدکاری سیستم ایمنی و غدد درون ریز در بروز افسردگی تأکید دارند. تعارضات و فقدان ها در روابط میان فردی می توانند در ایجاد افسردگی دخیل باشند. از سویی عوامل رفتاری نظیر افزایش استرس و کاهش تجارب مثبت و لذت بخش نیز در این زمینه مؤثرند. عوامل شناختی، شیوه های فکری تحریف شده و غیر انطباقی را شامل می شود و نظریه های سیستمی بر اهمیت تنیدگی، حمایت و نگرش خانواده تأکید می کنند که بر این اساس الگوهای تعامل در خانواده در علت شناختی و نگهداری افسردگی نقش دارند(کار،۱۹۹۹).

   ۲-۱۷- افسردگی از دیدگاه نظریه های زیست شناختی

   این نظریه ها فرض می کنند علت افسردگی یا در ژن ها و یا در بعضی کارکردهای ناقص فیزیولوژیایی است که احتمال زیربنای فطری داشته باشد یا نداشته باشد. یافته های بدست آمده از بررسی دوقلوها نشان می دهد عناصر وراثتی در بعضی موارد افسردگی نقش دارند. بستگان افرادی که یک دوره افسردگی اساسی را قبل از۲۰ سالگی تجربه کرده اند در مقایسه با بستگان افراد عادی۸ بار بیشتر احتمال دارد افسرده شوند(کار[۶]،۱۹۹۹).

   افسردگی از دیدگاه روان پویشی:

   نظریه پردازان روان پویشی به سه علت بر افسردگی تأکید می کنند:

   ۱.خشمی که متوجه خود شده است.

   ۲.وابستگی بیش از اندازه به دیگران برای عزت نفس.

   ۳.درماندگی در رسیدن به هدف ها.


   ۱.Depression

   2.Loo & Loo

   3.Black burn & Cottraux

   4.Lafon

   1.Huber

   1.Carr

  • سایز : ۹۳ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۳۵
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID17320

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/n08Cb
<<ادامه  پاورپوینت کاربرد هوش هیجانی در مدیریت - 17 اسلاید

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن