• مبانی نظری و پیشینه تحقیق رفتار اطلاع یابی(فصل دوم تحقیق)
  • مبانی نظری و پیشینه تحقیق رفتار اطلاع یابی(فصل دوم تحقیق)

   توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

   • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق
   • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
   • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
   • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
   • منبع : دارد (به شیوهAPA)
   • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

   قسمتی از مبانی نظری متغیر:

   ویلسون(۲۰۰۰)رفتار اطلاع‌یابی انسان را عبارت از فرایندی می‌داند که در تعامل دائمی با افراد، شبکه‌های اجتماعی، موقعیت‏ها و بافت‏های گوناگون شکل گرفته و معتقد است که این بافت و موقعیت اجتماعی است که به‏وجود آورنده نیاز اطلاعاتی است و فرد را به استفاده از منابعدسترس‌پذیر مشخصی محدود می‌کند.

   در دایره‏المعارف کتابداری و اطلاع‏رسانی، نیز رفتار اطلاع‏یابی چنین تعریف شده است:به الگوهای پیچیده رفتار و فعل و انفعال‏های متقابل انسان هنگام جست‏وجوی هر نوع اطلاعات، رفتار اطلاع‏یابی اطلاق می‏شود. این اصطلاح به شیوه‏های گوناگون برای اشاره به هر بستری به کار می‏رود که در آن، اطلاعات جست‏وجو می‏گردد و تمام شکل‏های اطلاع‏یابی را دربرمی‏گیرد. جزء «اطلاع‏یابی»ایناصطلاحممکناست،بیشازآنکهبهطورضمنیمیزانفعالیتمثبتیرابرساند،ازفعالیتیحکایتکندکهتوسطمطالعاتفردییاگروهینتیجهندادهباشد.درحالی‏که اصطلاح خنثای «گردآوری اطلاعات» ممکن است توصیفی عینی‏تر از «اطلاع‏یابی»ارائهدهد. جزء«رفتار»درایناصطلاحنیزممکناستبهسببمعنایضمنی«رفتارگرایی»کمیمبهمجلوهکند (نوشین فرد، ۱۳۸۱).

   -۴. رفتار اطلاع یابی در وب

   برخلاف روند روبه رشد وب، تاکنون بررسی اندکی در مورد اطلاع یابی در وب انجام شده است. یکی از دلایل این امر، دشواری جمع آوری داده های کامل برای توصیف مرور روی وب است.

   به طور کلی تا کنون چهار شیوه اصلی اطلاع یابی در وب شناخته شده است که عبارتند از : مرور هدایت نشده، مرور مشروط، جستجوی غیر رسمی و جستجوی رسمی.

   ۱. مرور هدایت نشده: در این حالت، انتظار می‌رود نمونه‌های زیادی از مرحله‌ آغاز(هنگامی که جویندگان کار را در سرا صفحه‌های پیش‌گزیده، صفحه یا پایگاه مطلوب مثل پایگاه‌های خبری یا روزنامه، شروع کنند) و پیوندیابی (توجه به مطالب مورد علاقه (اغلب تصادفی) و پیگیری پیوندهای فرامتنی) مشاهده‌ شود. پیوندیابی اغلب درطی بررسی هدایتنشده اتفاق می‌افتد. پیوندیابی به‌صورت بازگشتی (به‌عقب) امکان‌پذیراست، چون موتورهای جستجو شاید صفحات دیگری را مکان‌یابی‌کنند که کاربر را به پایگاه کنونی ارجاع دهد.

   ۲. مرور مشروط: دراین حالت، انتظار می‌رود فعالیتهای مرور، تمایز و نظارت رایج باشد. این تمایز را بررسی‌کننده به هنگام انتخاب پایگاهها یا صفحه وب مرتبط اعمال می‌کند. پایگاهها ممکن است براساس بازدیدهای شخصی پیشین یا توصیه‌های دیگران از یکدیگر متمایز شوند. اغلب پایگاه‌های متمایز شده نشانه‌گذاری می‌شوند. بررسی‌کنندگان به هنگام بازدید از پایگاههای متمایزشده، محتوا را با ملاحظه فهرست مطالب، نقشه‌های سایت یا سیاهه مقولات و رده‌ها مرور می‌کنند. کاربران ممکن است با مراجعه منظم به پایگاههای متمایز شده یا با خلاصه‌برداری از محتوای آنها،‌ بر این پایگاهها نظارت داشته باشند


  • سایز : ۲۳۳ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۳۶
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID17375

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/pPXJO
<<ادامه  پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی شهر پیشوا در 57 اسلاید

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن