• پرسشنامه عملکرد خانواده(FAD)
  • پرسشنامه عملکرد خانواده(FAD)

   این مقیاس توسط اپشتاین، لارنس، بالدوین و بیشاب[۱] در سال ۱۹۸۰ تهیه شده است و هدف آن سنجیدن عملکرد خانواده بر اساس الگوی مک مستر است. این الگو خصوصیا ت ساختاری، شغلی و تعاملی خانواده را معین می سازد و شش بعد از عملکرد خانواده را مشخص می کند. همچنین توانایی خانواده در سازش با حوزه ی وظایف خانوادگی را بر روی یک مقیاس چهار درجه ای کیلرت به صورت کاملاً موافقم(۱)، موافقم(۲)، مخالفم (۳) و کاملاً مخالفم(۴) مشخص می نماید. برای نمره گذاری FAD تمام پاسخ ها از ۱ تا ۴ کد گذاری می شوند، نمره ی بالاتر نشانگر کارکرد نا سالم است برای بدست آوردن نمره هر مقیاس، متوسط نمرات مواد آن مقیاس محاسبه می شود سپس نمرات مواد هر خرده مقیاس با هم جمع شده و بر تعداد مواد آن مقیاس تقسیم می شود. بنابراین نمره ی هر مقیاس بین ۱ (سالم) تا ۴ ( ناسالم) خواهد بود اگر ۴۰ درصد از مواد یک مقیاس پر نشده باشد نمره ی مقیاس محاسبه نخواهد شد.

   ابعاد مقیاس سنجش عملکرد خانواده

   – حل مشکل

   عبارت است از توانایی خانواده برای حل مسئله به گونه ای که تعاملات موثر خانواده استمرار یابد. سؤالاتی که خرده مقیاس حل مشکل را در تست ابزار سنجش خانواده اندازه می گیرند، عبارتند از: ۲، ۱۲، ۲۴، ۳۸، ۵۰، ۶۰، که در کل ۶ سؤال است.

   – نقش ها

   عبارت است از الگوهای تکراری از رفتار ها که افراد به وسیله آنها کنش های خانواده را تحقق می بخشند. سؤالاتی که خرده مقیاس نقش ها را در تست ابزار سنجش خانواده اندازه می گیرند، عبارتند از : ۴، ۱۰، ۱۵، ۲۳، ۳۰، ۳۴، ۴۰، ۴۵، ۵۳، که در کل ۹ سؤال است.

   – همراهی عاطفی

   به درجه و کیفیت علاقه و نگرانی اعضای خانواده نسبت به هم گفته می شود سؤالاتی که خرده مقیاس همراهی عاطفی را در تست ابزار سنجش خانواده اندازه می گیرند. عبارت اند از: ۵، ۹، ۱۹، ۲۸، ۳۵، ۳۹، ۴۹، ۵۷، و در کل ۸ سؤال است.

   – ارتباط

   یعنی خانواده چگونه اطلاعات را مبادله میکند پژوهشگران و نویسندگان ارتباط را به دو بخش کلامی و غیر کلامی تقسیم کرده اند. سؤالاتی که خرده مقیاس ارتباط را در تست ابزار سنجش خانواده اندازه می‌گیرد عبارت اند از ۳، ۱۴، ۱۸، ۲۹، ۴۳، ۵۲، ۵۹، و در کل ۷ سؤال است.


   [۱] – Epshtain Larsen Baldwin and Beishab

  • سایز : ۱۲ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۷
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID16922

لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/CQA7j
<<ادامه  مقاله و طرح پژوهشی پیرامون بررسی عوامل مؤثر بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان مقطع متوسطه اول

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن