• پاورپوینت قوانین کلی گرفتن نبض

   پاورپوینت-قوانین-کلی-گرفتن-نبضپاورپوینت قوانین کلی گرفتن نبضلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
   دسته بندی : پاورپوینت
   نوع فایل : .pptx ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
   تعداد اسلاید : ۲۷ اسلاید

   ۱) انگشتان گیرنده نبض باید معتدل در گرمی و سرمی و نرمی و صلبی را لطافت و غلظت باشد. فرد باید سلیم الذهن و صحیح الطبع و با حس و ادراک باشد تا بتواند از تغییرات نبض پی به حال قلب ببرد.

   قوانین کلی گرفتن نبض…
   ۲) مکرر نبض مریض دیده و شناخته و حدس و قیاس کرده تا به تشخیص وی بتوان اعتماد نمود.
   ۳) گیرنده نبض و بیمار خالی از اعراض نفسانیه و فکر و اندیشه واز توجه به جانب امر دیگر بوده و ازسایر امور بدنیه و طبیعیه نیز مثل ریاضت و گرسنگی مفرط و سیری و استحمام و … به طور کلی از هر چه مغیر حال قلب و بدن و نبض باشد فارغ باشند.
   ۴) ملاحظه مزاج و سحنه و عمر و فصل و بلد و هوا از مغیریات احوال بدن و نبض پس طبیب باید حال طبیعی مریض خود را بداند و تغییرات آن را به حسب فصول و… از تغیرات لاحقه داخلیه و خارجیه تا حدس صایب داشته باشد.
   ۵) نبض با ۴ انگشت گرفته شود که از هم دور و یا چسبیده به هم نباشند. انگشت کوچک به سمت شست و سبابه به سمت ساعد . نبض به سمت شست (ابهام) واضحتر و قوی تر است و به جانب ساعد مخفی تر قوی المس به جانب ضعیف النبض .
   ۶) بررسی نبض تا ۳۰ تا ۳۵ ضربه
   حداقل مدت تفحص را محمد بن زکریا ۱۲ ضربه مقرر کرده است.
   نکته: گاهی درسی نبضه هم شریان از صلابت به نرمی و از امتلاء به خلا میل نمی کند. ولی ممکن است در برودت و حرارت و عظم و صغر و تفاوت و تواتر و قوت و ضعف و تقدم و تاخر مختلف شود زیرا که صلابت و نرمی شریان به سبب یبس و رطوبت مزاج است و آن به سرعت و بدون تدبیر متغیر و متبدل نمی گردد ولی بقیه حالات مربوط به حرارت و برودت و هیجان و سکون اخلاط و اعراض نفسانیه است که به زودی و با افکار یا وزیدن نسیم متغیر می شود.
   نکته: با دانستن این امور طبیب آگاه به استواء، اعتدال و انحراف مزاج می شود و با رعایت اینها می تواند حکم بر حال مرض و مریض نماید.
   ) مریض و طبیب ساعد را به پهلو نچسبانند و به چیزی تکیه نکنند، چیزی در دست نگیرند و چیزی در دست و یا بازو بسته نباشد، کمر محکم بسته نباشد، دست دیگر نیز بر زمین تکیه نداشته باشد بلکه هر دو مستوی و درست رو به روی هم نشسته باشند. و طبیب با بیمار احوالپرسی کند و سپس به بررسی نبض بپردازد.
   بررسی اینکه نبض قوی است یا ضعیف ، صلب است یا نرم، اگر قوی و صلب است انگشتان را به قوت اما نه تا حدی که آن را از حرکت باز دارد بر روی نبض بفشارد و اگر ضعیف و نرم است به ملایمت به حد اعتدال

   دانلود فایل

 

FileHub ID : Looks File208944

برای ثبت امتیاز کلیک کنید
[کلی: میانگین: ]
لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/pYolt
<<ادامه  پاورپوینت چگونگی تبدیل عضله به گوشت و عوامل موثر بر آن

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن