• انسان از آغاز آفرینش به منظور استمرار حیات ، به کار و کوشش مجبور بوده و در این راه سختی های بسیاری را متحمل شده است امروزه به علت رشد روزافزون جمعیت و مصرف بیش از اندازه و برپایی صنایع بزرگ ، استفاده از انواع ماشین آلات ، تجهیزات ، فرآیندها ، موادشیمیایی و امری گریزناپذیر شده است صنعتی شدن و تولید فزاینده ، مخاطراتی گوناگون را برای نیروی کار
  • انسان از آغاز آفرینش به منظور استمرار حیات ، به کار و کوشش مجبور بوده و در این راه سختی های بسیاری را متحمل شده است . امروزه به علت رشد روزافزون جمعیت و مصرف بیش از اندازه و برپایی صنایع بزرگ ، استفاده از انواع ماشین آلات ، تجهیزات ، فرآیندها ، موادشیمیایی و . . . امری گریزناپذیر شده است . صنعتی شدن و تولید فزاینده ، مخاطراتی گوناگون را برای نیروی کار به ارمغان آورده و موجب شده نیروی کار در معرض عوامل زیان آور بسیار قرار گیرد ، عواملی که جزء جدایی ناپذیر صنعت و تولید به شمار می آیند و همواره تندرستی نیروی کار را تهدید می کنند .

   نیروی کار هر کشور ، بویژه کشورهای در حال توسعه ، بخشی پراهمیت از سرمایه ملی دانسته شده و از پایه های توسعه اقتصادی و اجتماعی انگاشته می شود . ازاین رو ، حفاظت از تندرستی نیروی کار و بهسازی محیط کار از اهمیتی شایان توجه برخوردار است . بی گمان ، اقتصادی شکوفا و صنعتی خودکفا بدون داشتن نیروی کار سالم و تندرست امکان پذیر نخواهد بود .

   مفهوم کارورزی عبارت از پروراندن و تعلیم است و هدف آن ایجاد مهارت در کار می باشد . باتوجه به اینکه اساسی ترین هدف هر دوره آموزشی تربیت افراد براساس نیازهای کاری است کارورزی‌به عنوان یک فاکتور تکمیل کننده از اهمیت بسزایی در رسیدن به این هدف برخوردار می‌باشد.

   از جمله مواردی که در کارورزی فرد کارورز به آنها آگاهی پیدا می کند عبارت است از :

   – ایجاد مهارت تخصصی

   – آشنایی با معیارهای سازمانی

   – برانگیختن حس خلاقیت

   – آشنایی با محیط کار

   – آماده شدن جهت پذیرش مسئولیت

   باتوجه به این مسئله اهمیت موضوع کارورزی بیشتر نمایان می شود . پیداست که رسیدن به موارد ذکرشده فوق در گرو تلاش و همت شخص کارورز می باشد .

   بهداشت حرفه ای و اهمیت آن :

   بی شک نیروی انسانی به عنوان یکی از ارکان اصلی تولید نقش مهمی در پیشرفت صنعت و اقتصاد هر جامعه ایفا می کند . دستیابی به توسعه پایدار بدون توجه به این عامل ممکن نخواهد بود

   از سوی دیگر در دنیای امروز صنایع و تولید کنندگان برای ورود به بازار جهانی نیازمند دریافت استانداردهای مختلفی می باشند که حراست از نیروی انسانی از ارکان اصلی آنهاست . در این میان بهداشت حرفه ای وظیفه صیانت از این سرمایه بزرگ را عهده دار است .

   با نگاهی کوتاه به گذشته ای نچندان دور و مقایسه آن با وضعیت فعلی می توان به اهمیت بهداشت حرفه ای در دنیای امروز بیشتر پی برد :

   در نیمه اول قرن بیستم کارگران معدن آرسنیک و کبالت در اروپای مرکزی بعلت وجود مواد رادیو اکتیو در این معادن در اثر سرطان ریه در جوانی می مردند . در سال ۱۹۲۹ جمعا در این منطقه ۳۲۳ نفر کارگر معدن وجود داشته که از هر دو نفر یک نفر از سرطان ریه ، از هر سه نفر یک نفر از سل و از هر ده نفر یک نفر از سیلیکوز مرده اند . وضع سایر کارگران در دنیا از این معدنچیان بهتر نبود ، در انگلستان از هر ده نفر که با آسبست کار می کردند بعد از ده سال تنها یک نفر زنده می ماند و همگی آنها قبل‌از سی سالگی فوت شده اند . البته امروزه در سایه خدمات بهداشت حرفه ای این دورانهای سیاه سر آمده است، بااینحال‌هنوزبرای رسیدن به شرایط ایده آل در محیط های کاری تلاش زیادی نیازاست.

   طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت انگلستان ) ۰۴/۲۰۰۳HSE: ) به طور متوسط سالیانه ۶۰۰۰ نفر در اثر سرطانهای ناشی از کار جان خود را از دست می دهند . در طی سالهای ۲۰۰۱-۲۰۰۳ در انگلستان سالیانه بالغ بر ۲۳۰۰۰ نفر بعلت بیماریهای ناشی از کار به پزشک متخصص مراجعه کرده اند که از این تعداد ۸۰۰۰ نفر مشمول دریافت غرامت شده اند . همچنین در طی سال ۲۰۰۲ حدود ۲.۳ میلیون نفر از بیماریهایی رنج می بردند که گمان می رود از شرایط کاری گذشته آنها ناشی می شود .

   طبق آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت کار آمریکا در سال ۱۹۹۸ در کل صنایع خصوصی امریکا در حدود ۱۰۴ میلیون نفر مشغول به کار بوده ند که میزان شدت حادثه بین آنها ۶.۲ بوده (به ازاء هر ۱۰۰ نفر کارگر ) در روزهای کاری از دست رفته ۲.۹می باشد.

   همچنین بر طبق گزارش انجمن ملی ایمنی در امریکا در سال ۱۹۹۰ از حوادث شغلی ۱۰۴۰۰ مورد و تعداد یک میلیون و هفتصد هزار صدمه ناشی از حوادث شغلی منتهی به ناتوانی و بالغ بر ۷۵ میلیون روز کاری از دست رفته اتفاق افتاده است. هزینه های مربوط به اینگونه حوادث که شامل دستمزد و مراقبت‌های پزشکی،‌بازتوانی، بیمه و سایر هزینه های غیر مستقیم و مستقیم بوده است بالغ بر ۹/۴ میلیارد دلار می باشد. بر طبق آمار سال ۱۳۷۵ (فروردین لغایت دی ماه) از کل حوادث ثبت شده، تعداد ۱۳۸ مورد فوت ناشی از کار و ۱۶۸ مورد از کارافتادگی ناشی از کار اتفاق افتاده است و همچنین سرانه غرامت نقص عضو در سال ۱۳۷۰ در کشور بالغ بر ۲۴۷۴۴۱ ریال و در سال ۱۳۷۵ این میزان ۸۹۷۲۲۶ ریال افزایش یافته است که در نرخ رشد ۳.۶۲ درصد برخوردار بوده است. قطعا هزینه پیشگیری از حوادث بسیار کمتر از هزینه های مواجهه با آنهاست .

  • سایز : ۷۴۲ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۳۵۰
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID14758

برای ثبت امتیاز کلیک کنید
[کلی: میانگین: ]
لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/7wbie
<<ادامه  پاورپوینت طرح توجیهی کشت و پرورش گلها و گیاهان دارویی و صنعتی

مدیرفایل هاب

FileHub search engine

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن