• ناتو واژه مخفف عبارت انگلیسی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است (North Atlantic Ireaty organization ) کلمه آتلانتیک در واقع همان اقیانوس اطلس در زبان فارسی می باشد در حال حاضر ۲۸ کشور از آمریکای شمالی و اروپا عضو آن هستند
  • ناتو سازمانی بود که در دوران پس از جنگ جهانی دوم برای اجرای پیمان آتلانتیک شمالی در سال ۱۹۴۹ تشکیل شد. در سالهای اولیه بعد از جنگ جهانی دوم و در واکنش به توسعه طلبی های شوروی سابق در کشورهای اروپای شرقی و مرکزی در ماه مارس ۱۹۴۸ پنج کشور انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ با امضای معاهده بروکسل اتحادیه دفاع جمعی را تشکیل دادند. سپس این کشورها از کشورهای دانمارک، ایسلند، ایتالیا، نروژ و پرتغال دعوت به پیوستن به این فرآیند را کردند، دو ماه بعد با پیوستن کانادا و آمریکا به این جمع در چهارم آوریل سال ۱۹۴۹ پیمان آتلانتیک شمالی در واشنگتن به امضا رسید و ناتو تشکیل شد. پس از تشکیل ناتو در سال ۱۹۴۹ با عضویت ۱۲ کشور به مرور کشورهای عضو آن افزایش یافته است. یونان و ترکیه در سال ۱۹۵۲، آلمان در سال ۱۹۵۵، اسپانیا در سال ۱۹۸۲، و جمهوری چک، مجارستان و لهستان در سال ۱۹۹۹ به ناتو پیوستند. همچنین در گسترش این سازمان به شرق در سال ۲۰۰۴ با پیوستن کشورهای بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، اسلواکی، و اسلوونی تعداد اعضای ناتو به ۲۶ کشور افزایش یافته است. در مرحله جدید گسترش اعضای ناتو با پیوستن کشورهای آلبانی و کرواسی از ابتدای آوریل ۲۰۰۹ تعداد اعضای این سازمان به ۲۸ کشور افزایش یافت[۱].

   به طور کلی اعضای ناتو را در یک جمع بندی می توان به شرح زیر نام برد:

   اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، انگلیس، ایتالیا، ایسلند، آلبانی، آلمان، آمریکا،

   بلژیک، بلغارستان، پرتغال، ترکیه، جمهوری چک، دانمارک، رومانی، فرانسه، کانادا، کرواسی، لتونی، لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مجارستان، نروژ، هلند و یونان.


   [۱] – دکتر علی صباغیان، همان منبع

  • سایز : ۱۸ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۱۰
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID14962

برای ثبت امتیاز کلیک کنید
[کلی: میانگین: ]
لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/quwYc
<<ادامه  تحقیق با موضوع جهانی‌شدن و امنیت ملی

مدیرفایل هاب

FileHub search engine

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن