• درصنعت واسطه گری مالی شرکتهای سرمایه گذاری، بانک ها و لیزینگ قرار گرفته اند شرکتهای لیزینگ و بانک از نظر ماهیت فعالیت نزدیک به یکدیگرند و در اینجا به بررسی مقایسه ای شرکتهای بورسی بانک و لیزینگ می پردازیم
  • درصنعت واسطه گری مالی شرکتهای سرمایه گذاری، بانک ها و لیزینگ قرار گرفته اند. شرکتهای لیزینگ و بانک از نظر ماهیت فعالیت نزدیک به یکدیگرند و در اینجا به بررسی مقایسه ای شرکتهای بورسی بانک و لیزینگ می پردازیم.

   شرکتهایی که در این بحث مورد بررسی قرار می گیرند طبق جدول زیر می باشند.
   لیزینگ لیزینگ ایران
   لیزینگ صنعت و معدن
   رایان سایپا
   بانک بانک کارآفرین
   بانک اقتصاد نوین
   بانک پارسیان

   لیزینگ در فارسى تقریبا به معنی اجاره دهى است و شاید بتوان آن را نوعی اعتبار از سوی یک موسسه تامین اعتبار دانست که شخص می تواند به موجب قرارداد از کالایی که قابلیت اجاره دهی دارد سود ببرد. کسب درآمدهای بالا و روند سودآوری شرکتهای لیزینگ و بانک نسبت قیمت به درآمد این صنعت را به سرعت افزایش داده بود و زمانی که اخبار مربوط به کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی منتشر گردید این نسبت را به نصف تقلیل داد. پایین ترین و بالاترین سطح میانگین P/E که بانکها و لیزینگ تجربه کرده اند به ترتیب در ارقام ۷٫۵ و ۱۶٫۵ ثبت شده است.

   نام شرکت آخرین EPS آخرین سرمایه حقوق صاحبان سهام آخرین قیمت
   رایان سایپا ۸۷۰ ۱۵۰ ۱۹۷۹۶۴ ۴۵۷۰
   لیزینگ ایران ۳۱۶ ۳۰۰ ۱۲۵۴۶۰ ۲۳۱۰
   لیزینگ صنعت ومعدن ۵۱۹ ۴۰۰ ۴۲۵۲۴۹ ۳۰۸۷
   بانک کارآفرین ۷۸۳ ۷۰۰ ۴۱۷۷۹۵ ۳۶۸۴
   بانک اقتصاد نوین ۴۱۲ ۱۰۰۰ ۶۵۲۵۵۰ ۳۳۶۷
   بانک پارسیان ۶۱۰ ۵۰۰۰ ۴۵۰۶۹۵ ۶۲۶۳

   سرمایه مورد نیاز این صنعت بالا است و شرکتهای موجود در این صنعت سعی در جذب سرمایه بیشتر دارد. در این میان لیزینگ ایران و رایان سایپا به دلیل کوچک بودن سرمایه قابلیت جذب سرمایه های بیشتری را دارا می باشند و از این رو این احتمال وجود دارد که اگر بتوانند به روند سودآوری ادامه دهند بازار نسبت به آنها واکنش بیشتری نشان دهد. احتمالا رایان سایپا و لیزینگ ایران در جهت افزایش سرمایه بیشتر در سالهای آینده حرکت خواهند کرد و به نظر می رسد نگاه بازار نسبت به آنها خوشبیانه تر است.

   در نمودار زیر نوسان میانگین نسبت قیمت به درآمد(Price to Earning) شرکتهای بورسی لیزینگ و بانک نمایش داده شده است. این نمودار بازگوکننده آن است که در شرایط اقتصادی مناسب، رونق کسب و کار و وجود منابع مالی کافی انتظارات نسبت به این شرکتها گسترش می یابد و مرحله ۱ پدید آمده است. پس از آن یک مرحله ثبات نسبی ایجاد می شود که در این شرایط کلان بازار سرمایه نیز دچار افول شده است، اما این صنعت چندان متاثر از تحولات بازار سرمایه نبوده است و گرچه میانگین ها ۴ مرتبه کاهش می یابند، اما به سرعت افت خود را جبران می کند. مرحله سوم توام با نگرانی بازار از ساز وکار اقتصادی آینده است که منجر به سقوط نسبت قیمت به درآمد تا پایین ترین سطح گذشته می شود.

   “نسبت قیمت به درآمد میانگین صنعت لیزینگ و بانک”
   در زیر نسبت میانگین قیمت به درآمد بانک و لیزینگ با یکدیگر مقایسه شده است:
   “مقایسه میانگین تاریخی نسبت P/E لیزینگ و بانک”
   همانطور که مشاهده می کنید از اردیبهشت ماه ۸۴ و در پی کاهش انتظارات از روند سودآوری آینده سقوط زیادی صورت گرفته است. اما کاهش انتظارات نسبت به صنعت لیزینگ بیشتر از بانکها صورت گرفته است و به نظر می رسد به سطح تعادلی خود رسیده اند.

  • سایز : ۲۳ کیلو بایت
  • فرمت : docx
  • تعداد صفحات : ۹
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID15071

برای ثبت امتیاز کلیک کنید
[کلی: میانگین: ]
لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/XRC9G
<<ادامه  پایان نامه بودجه بندی سازمانی

مدیرفایل هاب

FileHub search engine

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن