• ادبیات و مبانی نظری بررسی تطبیقی روش‌های موجود تجزیه و تحلیل مالی ( برگرفته از تحقیق و پژوهش ارشد مدیریت مالی ) به همراه منابع و مواخذ تحقیق فایل اصلی Word تعداد کل صفحات ۲۶ صفحه ۳صفحه منابع حجم فایل zip 45k
  • ادبیات و مبانی نظری بررسی تطبیقی روش‌های موجود تجزیه و تحلیل مالی ( برگرفته از تحقیق و پژوهش ارشد مدیریت مالی ) به همراه منابع و مواخذ تحقیق

   فایل اصلی : Word

   تعداد کل صفحات : ۲۶ صفحه +۳صفحه منابع

   حجم فایل zip : 45k

   فهرست مطالب به شرح زیر می باشد :

   مقدمه

   مفهوم تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

   آشنایی با تاریخچه تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی از طریق نسبت‌ها

   صورت‌های مالی و نقش آن در گزارش‌گری

   خصوصیات کیفی اطلاعات حسابداری

   نیازهای استفاده‌کنندگان از اطلاعات مالی

   مراحل و فنون تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

   کاربرد فنون تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

   نسبت‌های مالی و طبقه‌بندی آنها

   نارسائی‌ها و محدودیت‌های تجزیه وتحلیل‌نسبت‌های مالی

   روش‌های‌متداول‌تجزیه‌و‌تحلیل‌صورت‌های‌مالی‌

   پیشینه تحقیق

   فهرست منابع فارسی

   فهرست منابع فارسی

   مقدمه

   تجزیه و تحلیل مالی یکی از شناخته شده‌ترین ابزارهای مدیریت مالی محسوب می‌شود . مدیران و برنامه‌ریزان واحدهای تجاری با بررسی اطلاعات منعکس در صورت‌های مالی و تجزیه و تحلیل آن شمایی کلی از عملکرد واحد تجاری به دست می‌آورند . در این راستا با بررسی وضعیت موجود برنامه‌های بلندمدت و استراتژیک واحد تجاری تهیه می‌گردد . این امر باعث می‌شود تا ضمن شناسایی نقاط قوت و ضعف با اتخاذ راهبردهای شایسته ، موجبات بهینه‌سازی فعالیت‌ها و به‌دنبال آن بهره‌‌جویی قابل قبول از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و نهایتاً حداکثر کردن ثروت سهام‌داران را فراهم آورند .

   امروزه تجزیه وتحلیل نسبت‌های‌مالی ابزارمناسبی برای ارزیابی‌عملکردمدیریت ، تجزیه و تحلیل وضعیت اعتباری و غیره محسوب می‌گردد . این نسبت‌ها از جانب گروه‌های مختلف استفاده‌کنندگان نظیر سرمایه‌گذاران ، اعتبار دهندگان ، مدیران ، کارگزاران دولتی ، تحلیل‌گران و مشاوران مالی مورد استفاده و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد .

   تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی موجب عمق بخشیدن دیدگاه استفاده‌کنندگان می‌گردد . استفاده‌کنندگان صورت‌های مالی با تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی برای تشخیص ارتباط بین اقلام مندرج در این صورت ها و ارزیابی وضعیت واحد تجاری به نحوه گسترده‌ای استفاده می‌نمایند . براین اساس تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی می‌تواند زمینه لازم را برای شناسایی مشکلات پیش‌روی شرکت‌ها و راه‌گشای بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها باشد .

   تجزیه و تحلیل نسبت‌ها برای واحدهای تجاری مختلف از نقش حساسی برخوردار است . زیرا اگر واحدی از عملکرد گذشته ، حال و چشم‌انداز آینده و همچنین نقاط قوت و ضعف و جایگاه خویش در مقایسه با سایر واحدهای تجاری در صنعت آگاهی نداشته باشد و نتواند با بهینه‌سازی منابع و فعالیت‌ها بر مسائل و مشکلات موجود در ساختار مالی و سازمانی خویش چیره شود ، در پاسخ‌گویی به نیازهای محیطی و تأمین اهداف واحد تجاری و سهام‌داران ناتوان و ادامه فعالیت و حیات آن نیز دیری نخواهد پائید .

   از این‌رو در این فصل به بررسی تاریخچه و پیشینه تجزیه و تحلیل مالی و مبانی نظری موضوع تحقیق پرداخته خواهد شد .

   مفهوم تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

   صاحب‌نظران و اندیشمندان مدیریت مالی ، تعاریف گوناگونی از تجریه و تحلیل صورت‌های مالی ارائه نموده‌اند . برخی از این تعاریف عبارتند از :

   ” ضرورت تفسیر صورت‌های مالی به‌نحوی که نیاز استفاده‌کنندگان مختلف از صورت‌های مالی را برآورد به پیدایش و توسعه روش‌ها و فنونی انجامیده که روابط بین ارقام مندرج در صورت‌های مالی را تعیین و امکان مقایسه ، تعبیر و تفسیر آنها را فراهم کرده است . مجموعه این روشها و فنون که در جریان پیشرفت حسابداری در پاسخ به نیازهای فزاینده به اطلاعات مالی ابداع ، توسعه و تکامل یافته است تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی نامیده می‌شود . هدف از آن ارزیابی گذشته واحد تجاری به ویژه چگونگی‌سودآوری‌،کارآیی، نقدینگی و امکان واریز بدهی‌های آن از یکسو و فراهم آوردن‌اطلاعات‌لازم‌برای‌طرح‌ریزی‌عملیات‌آینده‌از سوی‌دیگراست“.(اکبری،۱۳۷۸،ص الف)

   ” تجزیه و تحلیل مالی ابزاری برای شناخت و ارزیابی عملکرد مالی گذشته ، جاری و پیش‌بینی وضعیت آینده شرکت است و معمولاً شامل تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و جریان نقدی آن می‌شود “ . ( مدرس و عبدا…‌زاده ، ۱۳۸۰ ، ص۱۶)

   ” تجزیه و تحلیل مالی تجدید طبقه‌بندی و تلخیص مجدد اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی به منظور تشخیص ارتباطات بین اقلام اصلی صورت حساب‌ها و تعیین روندهای آنها در طی سالیان متمادی می باشد“.( Foulk 1972 )

   ” تجزیه و تحلیل صورت های مالی باعث می‌شود مدیران شرکت‌ها ، صاحبان سرمایه ، وام‌دهندگان و سرمایه‌گذاران بتوانند از وضع مالی حال و آینده شرکت‌های سهامی‌موردنظرخودآگاه‌شوندودرباره‌آن‌قضاوت‌کنند.درسایه‌همین‌تجزیه‌و تحلیل صورت‌های

   مالی است که عده‌ای به عملکردهای آینده برخی از شرکت‌های سهامی دل می‌بندند “ . ( نوو ، جهانخانی و پارسائیان ، ۱۳۷۵ ، ص۳۳ )

   واژه تجزیه و تحلیل در ارتباط تنگاتنگی با واژه تفسیر می‌باشد ، لیکن این دو مترادف هم نیستند . تفسیر عبارت است از فرآیند دستیابی به عقیده و نتایجی در مورد فعالیت‌های واحد تجاری براساس تجزیه و تحلیل‌های انجام شده ، بدین‌ترتیب تفسیر مسبوق بر تجزیه و تحلیل و حاصل آن است . بنابر آنچه بیان گردید تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی عبارت از فرآیند علت‌یابی و بیان کمی ارتباطات اساسی بین اقلام مختلف صورت‌های مالی می‌باشد که نتایج حاصل از آن به‌عنوان مبنایی در تصمیم‌گیری بکار می‌رود .

   بخش عمده‌ای از تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و مرسوم‌ترین فنون آن تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی می‌باشد .

   منابع انگلیسی

   ۱.Beaver.W.H “Financial Ratios as predicators of failure Empirical

   Research in Accounting selected studies” supplement to journal of accounting reserch 1966.

   2.Belkaoui Ahmed “Accounting theory” 1st. Ed. New york: Harcourt Bracej vanovich 1985 .

   3. Churchill G.N jr “Marketing Research: Methodological Foundation” 1st. ed. Hinsdalc IL: The Drydenpress.1976.

   4.Foulk Roy A “ Practical financial statement Analysis”
   Mc Graw- Hill Book Company 1972 .

   5. Helfert Erich.A “Techniques in Financial Analysis” 6Th. ed. Irwin: 1987.

   6.Horrigan.j ”A short History of Financial Ratios Analysis” Accounting Reviw 1968.

   7. Sellitz C. L. J. Wrightsman and S.W.Cook “Research Methods in Social Relations” 3rd ed. Newyork : Holt Rinehart and Winston 1976 .

   8. Oppen heim A.N “Questionnaire Design and Attitude Measurement” Newyork: Basic Books 1966.

  • سایز : ۴۴ کیلو بایت
  • فرمت : doc
  • تعداد صفحات : ۲۹
 • برای مشاهده تصویر این فایل اینجا کلیک کنید.

FileHub ID : SID14639

برای ثبت امتیاز کلیک کنید
[کلی: میانگین: ]
لینک کوتاه این مطلب: https://filehub.ir/BADjn
<<ادامه  پروژه مالی با موضوع بررسی لیست حقوق و دستمزد شرکت زمزم

مدیرفایل هاب

FileHub search engine

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن